2017: ישראל – מיהו הנציג האופטימלי לאירוויזיון?

עונת "הכוכב הבא לאירוויזיון" מגיעה לסיומה בשני הבא, כאשר אחד מארבעת הפיינסליטים יוכתר כנציג ישראל לאירוויזיון וינסה להמשיך את דרכם של חובי סטאר ונדב גדג', שני המתמודדים שנבחרו מתוך התכנית היישר לייצוג ישראל בתחרות. הסטנדרט שהציבו האחרונים ברור – העפלה לגמר. זה המירב שאנו כצופים יכולים לצפות לו לאור ההשקעה המועטה שנעשית בשיר ובהעמדה בתחרות כמו גם ההתגייסות המועטה של כותבי שירים ומפיקים מקומיים למטרה.

אימרי, ג'ולייטה ודיאנה סומנו די מהתחלה כחומר לגמר, בעוד ביטבוקס אלמנט מגיעים לגמר כאנדרדוג שאיש לא הימר עליו. אם בוחנים את דעת הקהל, על סמך ההצבעה באולם ועל סמך התגובות בפייסבוק, אימרי זיו is the one to beat. עם תמיכה עצומה של בני נוער וצופים צעירים יותר. הקהל שהתפצל בשנה שעברה בין נופר סלמן לבין חובי סטאר עומד כך נראה באופן מלא מאחורי מועמד אחד. דיאנה גולבי זוכה אף היא לתמיכה מסוימת, בקרב האוכלוסייה המבוגרת יותר, שגם זוכרים ומעריכים אותה עוד מימיה ב"כוכב נולד". היא נותנת להם את מה שהם מכירים וסומכים עליו, וגם לוחצת על כפתור ה-"פעם היו פה ריאליטי שירה עם זמרים אמתיים". מי שמגיעים מעמדת נחיתות כרגע הם ג'ולייטה והביטבוקס אלמנט. ג'ולייטה נהנית מתמיכה בקרב חובבי האירוויזיון המקומיים שתולים בה תקוות לשיר את "גולדן בוי 2.0" בקייב, ומסיקים מכך שזה יבטיח לנו טופ 10 בגמר האירוויזיון. עם זאת, את חצי הגמר היא עברה בקושי, ורק אחרי דחיפה רצינית מהשופטים. היא הובסה על ידי ביטבוקס אלמנט בסיבוב הראשון, למרות תמיכה של כל השופטים, ואת שלב גלגל ההצלה עברה בקושי, כאשר הקהל נתן את אותו % הצבעה לה ולספיר נהון. התגובות בעמוד הפייסבוק כלפי ההעפלה שלה לגמר היו קשות ומודה שלא היו מובנות לי עד הסוף. בהיעדר בסיס מעריצים שיצביעו לה יהיה לה קשה לקחת את הגמר. חובבי האירוויזיון הם לא כוח שיכול לסחוב מישהו למקום הראשון, למרות שהרבה פעמים אנחנו חושבים אחרת על עצמנו…. הביטבוקס אלמנט הם כאמור הסוס השחור, אלו שלא הימרו עליהם להגיע אפילו לשלב חצי הגמר, שגם אליו הגיעו בזכות גלגל הצלה. כל מקום שהוא מעל מקום רביעי בגמר יהיה בגדר הפתעה, גם עבורם.

אך את מי כדאי לשלוח? מי יכול להביא את ישראל להישג הגבוה ביותר? להלן ביוגרפיות קצרות של כל המתמודדים, ובסופן טיעונים בעד ונגד כל מתמודד:

הביטבוקס אלמנט
שישיית ביטבוקס בגילאים שונים, המורכבים מורד סספורטס, הסולנית, האחים ינון ובועז בן דוד, אשר היו סוג של סלבריטאים בניינטיז ומ-3 זמרים נוספים. שרים גרסאות ביטבוקס לשירי פופ מיינסטרים ו-RnB ידועים. לא ידוע עליהם הרבה מעבר לכך
למה כן ביטבוקס? האמת שקשה למצוא סיבות למה כן, ובכל זאת: הם מנוסים מאד, מקצוענים בתחומם. בניגוד לשאר המתמודדים הם חיים מוזיקה ולא מתייחסים אליה בציניות, או סתם מחפשים תהילה ואת עולם הזוהר. ורד הסולנית היא ווקליסטית מדהימה, ולמען האמת הייתי שמח מאד אם הייתה מתמודדת לבדה. יש לה אש יותר מכל שאר המתמודדים בגמר ביחד.
למה לא ביטבוקס? כי הם הדבר הכי סחי ולא פרשי שהיה בתחרות הזו. הם הגיעו לגמר כמעט במקרה, עקב כמה בחירות לא אחראיות של השופטים. כי כתוב עליהם מקום אחרון בחצי הגמר, כי הסגנון נוסה באירווזיון ונכשל. כי זה ניינטיזי, וגם אז זו הייתה מוזיקת נישה לא הכי מצליחה, אולי רק בארה"ב. כי כל אירופה מלאה בלהקות כאלו ששרות ברכבת התחתית. כי אם הם לא יביאו מאסטרפיס מהז'אנר אז אין בכלל טעם.

דיאנה גולבי
בת 25, ילידת מוסקבה, רוסיה. ב-2010 דרך כוכבה בעקבות השתתפותה וזכייתה בעונה השמינית של "כוכב נולד". אלבום הבכורה שלה, שכלל את הגרסאות החיות שלה מ"כוכב נולד", הגיע למעמד פלטינה. ב-2013 הוציאה את האלבום הראשון שלה עם שירים מקוריים, האלבום לא הצליח בניגוד למצופה. העובדה ששנה לאחר מכן פצחה בפרויקט גיוס המונים עבור הוצאת EP חדש, מובילה אותי למסקנה שחברת התקליטים זרקה אותה. ה- EP, שיצא ב-2015, "Sins" עבר מתחת לרדאר ודיאנה עוסקת בשנים האחרונות בעיקר במשחק בטלוויזיה, בתאטרון ובקולנוע.
למה כן דיאנה? כי היא חיית במה, מקצוענית, בעלת ביטחון עצמי רב וקול רוקיסטי נשי מצוין, שלא נשמע הרבה ממנו באירוויזיון. עם שיר רוק-אלקטרו היא יכולה גם להיות באמלנט שלה וגם להישמע עדכנית. כי היא ילידת רוסיה והתקשורת הרוסית תשמח להזכיר שישראל שלחה מוסקבאית לתחרות. השפה הרוסית תפתח לה דלתות בסיקורים של כל רשתות השידור האקס-סובייטיות. מדובר ביח"צ שערכו לא יסולא בפז.
למה לא דיאנה? כי מה הסיכוי שישראל תפיק שיר רוק טוב ונכון? כמה שירי רוק מיינסטרים ישראליים ולהיטיים שמעתם לאחרונה? החוזק של ישראל בז'אנר הוא באינדי ומסופקני עם מישהו מ-Acollective או theAngelcy יסכימו לקחת חלק באירוויזיון ככותבים. במצב הזה מה הסיכוי שנדע להרים שיר רוק שיהיה מספיק טוב לתחרות? מעבר לכך, מהרגע שדיאנה הופיעה בתכנית היא שידרה אדישות על סף הזלזול וזחיחות בהופעות שלה. היא בחרה את השירים הכי נדושים, שכבר נטחנו עד דק, ונתנה לקהל עוד ממה שהוא כבר מכיר. יש מעטה של ציניות של מישהי שנכוותה מהתעשייה וכבר לא איכפת לה כל כך. היא בת 25 ומופיעה כמו זמרת עבר שתהילתה מאחוריה. אם את לא באה עם מוטיבציה לאירוויזיון, עדיף שלא תבואי בכלל.

ג'ולייטה
בת 30, ילידת  דרבנט, דאגסטן, רוסיה. פרצה בגיל 16 עם אלבום בכורה, מתוכו זכור השיר "הבחורים הכי טובים", שהקליפ שלו זכה לשידורים בלתי פוסקים כמעט בערץ 24. הקריירה שלה לא התרוממה ורק ב-2011 הוציאה את אלבומה השני, אשר לקח תפנית לכיוון המוזיקה המזרחית. האלבום לא זכה להצלחה ובאותה שנה היא לקחה חלק בתכנית הריאלטי "חי ב-LA LA לנד", שם סומנה כפייבוריטית לזכייה. באותה שנה הנחתה תכנית יומית בערוץ 24. מאותה נקודה ועד סוף 2013 עברה מספר מנהלים, שחררה מספר סינגלים, שלא הבשילו לכדי אלבום ולא הצליחה למנף את ההצלחה הראשונית כדי להפוך לשם דבר בתעשיית המוזיקה המזרחית. ב-2013 השתתפה בקדם אירוויזיון עם שיר שכתב לה דורון מדלי, אך לא עברה את שלב חצי הגמר. ג'ולייטה החליטה לפרוש מקריירה מוזיקלית, עד שקיבלה טלפון מהפקת "הכוכב הבא".
למה כן ג'ולייטה? כי היא מה שהפקת התכנית חיפשה בשנה שעברה אחרי הצלחת נדב גדג' ב-2015, זמרת מזרחית שיודעת לעמוד על במה ולהעמיד הופעה של שיר פופ מזרחי שמח. כי יש לה קול טוב ומלא נשמה, כי היא יכולה להביא שיר שיהיה להיט בארץ ויעלה את רמת ההתעניינות באירוויזיון. כי עם הניהול וההכוונה הנכונים, שכנראה לא היו לה, היא יכולה לממש את הפוטנציאל הענק שלה, וכי גם היא יכולה לזכות בסיקור נרחב של רשתות השידור האקס-סובייטיות ולהתראיין ברוסית לכלי התקשורת שיהיו נוכחים בתחרות. כי היא likeable ונראית מרשים. היא גם הנציגה היחידה של המוזיקה המזרחית בגמר.
למה לא ג'ולייטה? כי יש לה עוד פחות מוטיבציה מדיאנה. שנים של מאבקים בתוך תעשיית המוזיקה גרמו לה להרים ידיים. בראיונות היא נשמעת מובסת ועייפה, ולא שלווה, כמו שמנסים להציג אותה. בראיונות שלה ב-2011 היה בה אש, שמאז כבתה, כך נראה. כי למה לעזאזל לשלוח מישהי שלא רוצה קריירה מוזיקלית? כי הדבר ניכר בהופעות שלה, שנורא נכונות טכניות, אך גם בהן היא נראית באנרגיות נמוכות מאד.

אימרי זיו
בן 25, יליד הוד השרון. יוצא להקה צבאית. ב-2012 עבר את האודישן ב-The Voice ונכנס לנבחרת של רמי קליינשטיין, אך בהופעה הבאה הודח מהתחרות. ב-2015 וב-2016 היה זמר הליווי של נדב גדג' ושל חובי סטאר באירוויזיון. עסק גם בדיבוב.
למה כן אימרי? לכאורה מכל הסיבות הנכונות. הוא הזמר היחיד בגמר ששר פופ מובהק ולא יהיה קשה לתפור לו שיר למידותיו. הוא נשמע מצוין, עובר מסך בהחלט, ידע לגוון ב"הכוכב הבא" ולשיר בהצלחה גם שירי פופ קצביים וגם בלדות מרגשות. יודע לזוז על הבמה, ואין חשש שייבהל וישתתק על בימת האירוויזיון. אמנם אין לו את ניסיון רב השנים של דיאנה וג'ולייטה, אבל הוא השתתף כזמר ליווי בשני האירוויזיונים השונים. מכאן שהוא גם מכיר רבים מהגורמים הישראליים המעורבים בתחרות, בין אם מרשות השידור ובין או מטדי הפקות. הוא יודע איך שיר אירוויזיון צריך להראות על במה ומחובר למוזיקה העכשווית. הוא גם יוכל לבלוט על רקע הנשים ששרות שירי קינה והעצמה השנה בתחרות…
למה לא אימרי? כי הוא חיקוי חיוור של כוכבי פופ אירופאים. הוא לא מונס ולא אריק סעדה. אמנם יש לו יכולת קולית טובה, אבל משהו בהופעות החיות שלה משדר קצת אישיות אפורה. הוא עושה הכל נכון, ועדיין נטול איכויות של כוכב. כריזמטיים ממנו כשלו על בימת התחרות עקב 3 דקות שלא נוצלו כראוי. הוא יצטרך את כל הפוש ההפקתי כדי לבלוט על הבמה הגדולה בעולם. השאלה היא האם הוא מסוגל להיות יותר מזמר ליווי מאד טוב.

עד כאן היתרונות והחסרונות של המועמדים לייצג את ישראל באירוויזיון, כפי שאני רואה אותם. נתראה בגמר, ביום שני, ה-13/02.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s