2010 – נקמת המערב, טייק 1

הקדמה:
אוסלו, נורבגיה
. עשור חדש נפתח. ה-EBU מחליט שלא מספיק לאזן את הצבעות הקהל בגמר, ומכניס הצבעות 50% שופטים 50% קהל גם בחצאי הגמר. המצב הכלכלי מתחיל לתת את אותותיו כאשר מספר מדינות פורשות, ונורבגיה עצמה מוכרת את הזכויות לשידור המונדיאל כדי לממן את האירוח. האתנו-פופ מתחיל לאבד מגדולתו, הוא עדיין נוכח, אבל מצליח פחות מבעבר.
הכנסתם של השופטים להיות שוב חלק דומיננטי בתחרות יוצרת מצב שבו המדינות עוברות תהליך חיברות במהלכו הם מנסים לקלוע לטעמם של השופטים. האתנו-פופ הופך לאט לאט פחות אטרקטיבי ואת התחרות שוטפים כאילו להיטי רדיו, שחלקם אשכרה נשמעים כמו שירים שכבר שמענו ברדיו. העובדה שהעשור נפתח במדינה מערבית וגם זוכה בו לא רק מדינה מערבית אלא אחת מ-4 הגדולות הוא בשורה, שכן העשור הקודם נשלט ברובו על ידי המזרח והבלקן. גרמניה נכנסת לתקופת זוהר קצרה, שבדיה לוקחת צעד אחורה רק כדי לקחת קפיצה ענקית קדימה החל מהשנה הבאה ולכבוש את התחרות בסערה. ישראל מתחילה סביר, אך מתרסקת במהלך המחצית הראשונה של העשור, רק כדי לרענן את תפיסת האירוויזיון שלה סוף סוף באמצע העשור ולזכות להצלחות מינוריות. לפחות אפשר להתנחם בעובדה שבשנה שעברה היה שיר השלום האחרון ששלחנו, וכי עשור זה הוא הפופי ביותר של ישראל מזה שנים.
זכייתו של אלכנסדר ריבאק בשנה שעברה מביאה לטרנד חולף של כינורות שהוא לא יותר מאפיזודה קצרה וחסרת השפעה על התחרות.
הסיפור הגדול של הערב הוא של גרמניה, שכמו סינדרלה כובשת את המקום הראשון בשיר שהופך ללהיט אירופאי, ומעל הכל ובניגוד מוחלט לעשור הקודם זוכה בהופעה שהיא נטולת גימיקים או אפקטים לחלוטין. לנה עומדת על הבמה ושרה בשמלה שחורה, לא יותר מזה ולא פחות. לצערנו זה לא מעיד על מגמה של זוכים בשנים הקרובות, אבל הייתה תקווה שהאירופופ והגימיקים יפנו מקום ללהיטים בעלי פוטנציאל מסחרי מחוץ לתחרות. נורבגיה לעומתה חוזרת שוב לתחתית הטבלה כפי שהיא רגילה וייקח לה כמה שנים לחזור למסלול.
בפעם הראשונה נשמע בוז ברור לרוסיה במהלך ההופעה, מסתבר שהאירוח בשנה שעברה שחשף את פניה המכוערות של המדינה כמו גם מדיניותה התוקפנית נותנים את אותותיהם.
טרנד נוסף ומדאיג של העשור הזה הוא רכישת שירים. אם בעבר היינו זוכים לקבל את המיטב שלשוק המקומי יש להציע וכל זכייה הייתה גאווה בכישרון המקומי, הפעם כולם מכוונים לזכייה, ומאחר והשופטים לא תמיד פתוחים לסגנונות מיוחדים ושונים, בהכללה גסה, נוצרת תופעה של מלחינים ששוטפים את הקדמים השונים בשירים שלהם וזוכים, ומדינות שמזמינות מראש שירים אצל אמנים שהוכיחו עצמם בתחרות. השיר הזוכה מגרמניה נכתב על ידי צמד אמריקאי, השיר הדני נכתב על ידי שבדים, כמו גם השיר האזרבייג'ני, השיר בלגי בשיתוף כותב אנגלי, השיר הגיאורגי הוא שיתוף פעולה גרמני-שבדי, כמו גם השיר הנורבגי והשיר האירי הוא שיתוף פעולה עם כותבים שבדיים.
במובן הזה תצוין אזרבייג'אן, שאחרי הצעדים הקרימינלים מצידה, השנה פשוט משקיעה הון תועפות של כסף כדי לקדם את השיר שלהם מתוך רצון להגיע ללא פחות מהמקום הראשון. היא נמצאת בין הפייבוריטים לניצחון אחרי גרמניה ולפני ישראל, וזו הפעם האחרונה שבה ישראל הייתה מועמדת לניצחון על פי הסקרים המקדימים, אך השיר שכנע בעיקר את השופטים ולא יותר. הראל סקעת, שנבחר על ידי הערוץ הראשון, ומסכים אחרי שנים של סירובים, בין היתר עקב רצונו לחזור למרכז הבמה לאחר שחברת התקליטים שלו מנעה זאת ממנו עקב סכסוך עסקי, היה אמור להיות שירי מימון בגרסתה הגברית. זה לא קורה. מעבר לשיר המיושן, מבוצע גם revamp שכולו overproduction, ההופעה עייפה ומדכאת, הוא לא מתרגש בניגוד לניסיון הבימתי עמו הוא בא וכושל גם קולית. ועדיין זו תהיה הפעם האחרונה שבה ישראל תעלה לגמר עד שיגיע נדב גדג' 5 שנים לאחר מכן. ההתרגשות בקרב המשלחת הישראלית היא תמיד קיימת, בניגוד ללפני 10 שנים היום אנחנו מבינים שיש מדינות מקומבנות יותר ומקומבנות פחות, וכל העפלה לגמר שלנו היא בגדר נס. לא כך הטורקים שמגיבים באדישות מדהימה כשמכריזים על העפלתם לגמר. אבל זו השנה האחרונה שבה טורקיה מצליחה בגדול, בשנה הבאה הם יתרסקו ולראשונה יפספסו את הגמר ובשנה לאחר מכן ייתנו את הופעת הפרידה שלהם מהתחרות. בעוד טורקיה מפנה את מקומה, אציין את דנמרק שנכנסת כעת לתקופת זוהר שנייה וקצרה מאד, אך אפקטיבית מספיק. הקדמים הדניים הקטנים הופכים להיות מהחזקים ביבשת.
מעניין להסתכל בהקשר הזה על שני מוזיקאים שייתנו את אותותיהם על התחרות. הראשונה היא Lise Cabble, יוצרת ומוזיקאית דנית, שכבר פעילה משנות ה-90, אך לא בלטה בהקשר של האירוויזיון למרות ניסיונותיה. היא כותבת פופ מאד אפקטיבית ומי שעוקב אחרי הקדם הדני יכול להיווכח כי ניצחון דני בניצוחה הוא בלתי נמנע והוא אכן מגיע תוך 3 שנים. היוצר השני הוא Stefan Örn שתופר את השירים האזרבייג'נים לאירוויזיון, נוחל הצלחה ענקית, כולל ניצחון בשנה הבאה, אך ככל הנראה מצפונו גורם לו לכתוב שיר מחאה חתרני שעובר מתחת לאף של הממשל האזרבייג'ני ושיתופי הפעולה נקטעים 4 שנים מעכשיו.
העיצוב האמנותי כולל כדורים בצבעים ורוד, כסף וזהב, אשר מסמלים אנשים המתלכדים והשונות של הרגשות בנוגע לאירוויזיון. הבמה אינה כוללת מסכי LED, כפי שהפך להיות מקובל בשנים האחרונות, אלא שטופת נורות, אשר נותנות לה הרגשה שונה בכל הופעה. הבמה עגולה, קטנה בהרבה מהפאר הרוסי של השנה שעברה, ויש מן שרשראות של נורות שיורדות מהתקרה בחל מהשירים. אכן יש התמקדות יותר בשירים עצמם ופחות בבמה ובאפקטים. בקצה הבמה יש catwalk שמשתמשים בו מעט מהמשתתפים כולל נדיה המנחה שמקריאה משם את ההצבעות.

חצי גמר 1:
התחרות נפתחת במסע בין כוכבים. הצבעים הוורודים שולטים. הגלקסיה הופכת לבלון ורוד קטן המתעופף בנורבגיה וחג בין האנשים. אליו מצטרפים כדורים זהובים וכסופים. אלו יהיו הצבעים השולטים השנה. כל הבלונים-כדורים יוצרים את הכיתוב "Share the moment" ואנחנו נכנסים לאולם. המנחים מברכים לשלום בעוד הבמה מוארת בשלל צבעים ואוהדים מכל רחבי אירופה מניפים דגלים. המנחים ממשיכים באנגלית, צרפתית וממש מעט נורבגית. הם מסבירים על הליך ההצבעה וכי השנה הקווים ייפתחו עם תחילת ההופעות וייסגרו רק אחרי שכל המדינות הופיעו. הקווים נפתחים וההופעות מתחילות. הבאנר מופיע גם בתחילת וגם לקראת סיום השיר עם מספר השיר בגדול כדי שהצופים יידעו לאן לחייג. אחרי 5 שנים מגיעה המנחה עם כמה פרטי טריוויה, והאדי עושה מינגלינג עם החובבים בקהל. אחרי 9 שירים, אריק והאדי מקשקשים בגרין רום, מקבלים את פני הצוות הפולני אחרי שאריק תפר להם מפה בצבעי הדגל הפולני. שוב הסבר על אופן ההצבעה. מתישים. אחרי 14 שירים, סרטון קצר על המתרחש מאחורי הקלעים של חצי הגמר הראשון. למדנו שמילאן הסרבי ואיישה הלטבית מסתדרים מצוין, אולי זה אחוות בלונדינים. אחרי שכל השירים הופיעו, המנחים חוזרים בטקסט הרגיל והנדוש. Recap לנשמה. סרטון של אריק עורך סיור לתיירים שבו לאוסלו בשביל האירוויזיון. אני למד מזה ומהגלויות שהתמה של התחרות השנה הוא חובבים צורחים, כי כל פעם שהם רואים מצלמה הם צורחים בהתלהבות ומנופפים בדגלים. לא הבנתי באיזה קטע זה אמור לשעשע, זה הומור נורא בסיסי. Recap נוסף קצר יותר לחסרי הסבלנות שבינינו. אריק בגרין רום מציג את פיטר הרוסי, ווקשין הבוסני וגיאורגיוס היווני. האדי מציגה את ת'יאה המלטית, איישה הלטבית, SunStroke ואוליה המולד ובנים, מילאן הסרבי. על כולם ניתנים פרטי טריוויה קצרים וזה מאד נחמד. ההצבעה נסגרת ועכשיו הזמן למופע האמנותי. אחריו נדיה מדברת על רקע סרטון משעשע (שוב) על דרכי ההגעה של האמנים והמעריצים לתחרות תוך אזכור הענן הוולקני האיסלנדי (זוכרים?) ראיון ארוך מידי שלה עם מעריץ דרום אפריקני ועם אחותה של מרצין הפולני, אני מבין שהוא קיבל את הגנים הטובים. האדי ואריק בגרין רום מדקלמים כמה חוקים ידועים של התחרות, כמו למשל מגבלת אנשים על במה ומגבלת גיל. Recap של המעפילים האוטומטיים לגמר: ספרד, נורבגיה, בריטניה, צרפת וגרמניה. האדי ואריק בראיון קצר עם הצמד הפיני שאומרות שאם הן יעלו לכמר הן….קצת תצוגה של מרצ'נדייזינג והופה לתוצאות. סבנטה המעיק מאשר לנדיה להקריא את עשרת המעפילות מחצי הגמר. סוף סוף אין מעטפות או כפתורים מטופשים. נדיה מקריאה בזה אחר זה את שמות המדינות ברות המזל בסדר שנקבע מראש: בוסניה והרצגובינה, מולדובה, רוסיה, יוון, פורטוגל, בלרוס, סרביה, בלגיה, אלבניה ואיסלנד. כל שיר שמוכרז, גרסת הסטודיו שלו מושמעת ברקע. נדיה מקריאה את שמות המדינות כאשר על מדינה מופיעה במעטפה וירטואלית וכל מעפילה חדשה מצטרפת לרשימת מי שהוקרא עד כה. שומרים את איסלנד לסוף, מאחר והיא פייבוריטית חובבים ברורה והמתח מייצר התרגשות שיא מהקהל כששם המדינה מוקרא. Recap קצר של המעפילות לפי סדר ההקראה, בינתיים כל המבצעים מעשרת המדינות הללו עולים לבמה לנופף בדגלי מדינותיהם.

חצי גמר 2:
פתיחה זהה לחצי הראשון. השלישייה הקפוצה חוזרת עם פתיח כמעט זהה גם כן. האדי עונדת משהו שנראה כמו אנטנה. נדיה מתבלבלת בפעם הראשונה, משהו לא מקובל מרובוט כמוה. פתחים את הקווים ומתחילים! לאחר 5 שירים, האדי מציגה אחרי השיר השוויצרי את ליס אסיה היושבת בקהל. לא די ממנה? נדיה אוכלת את הראש ומציגה את גביע הזכוכית שבו זוכה הזוכה הגדול. אחרי 9 שירים, אריק והאדי מחכים לזמרת ההולנדית עם עוגה עם דגל הולנד עליה. עוגה עם דגל רומניה מקדמת את השיר הרומני. אחרי 14 שירים, סרטון קצר המציג את מאחורי הקלעים של חצי הגמר השני. הנורבגים נורא עקביים. האדי ואריק מבשרים רק על עוד 3 שירים שנותרו. אחרי כל ההופעות ושוב הסבר על ההצבעה, recap עם הקטע הכי גרוע בהופעה של הראל, אלוהיי…באיזה סרטון חביב מוצגים שירים שסיימו במקומות האחרונים, חלקם אני ממש אוהב, בעצם נראה לי שאת רובם אני ממש אוהב. פורטוגל 1981 הוא שיר נצחי, ישראל 2000 היא יצירת מופת, יוגוסלביה 1991 אפי, בלגיה 1980 פורץ דרך וספרד 1983 הוא אחד השירים הטובים שיצאו מהתחרות אי פעם. Recap קצר יותר ואז הדי ואריק בגרין רום מציגים את הראל הישראלי, סאופרה האזרבייג'נית, ג'ון המייצג את קפריסין, מייקל השוויצרי, אנה השבדית,ניב האירית ואינקולטו הליטאים עם פרטי טריוויה קצרים על כל אחד. נדיה שוב על הבמה מתכוננת להציג את עשרת העולים לגמר, אך היא למעשה מהווה את הפתיחה למופע האמנותי. לאחר המופע האמנותי, שני אוסטרלים מרואיינים על ידי נדיה ומתוודים שהפייבורטים שלהם הם ליטא והולנד. האדי ואריק שוב מציגים את חוקי התחרות עם שני צמדי כפילים ילדים וזקנים. כל אלה מקדמים ריקאפ של המעפילות האוטומטיות לגמר. קצת קידום מרצ'נדייזינג ואז סבנטה מאשר לנדיה ונדיה מאשרת לנו, את עשרת המעפילות לגמר על פי החלטת הקהל והשופטים: גיאורגיה, אוקראינה, טורקיה, ישראל, אירלנד, קפריסין, אזרבייג'אן, רומניה, ארמניה ודנמרק. Recap קצר של עשרת המאושרים וכל החולגנים עולים לבמה לעשות בלאגן. תזהרו שלא ייגמר כמו וורסאי

גמר:
משפחה יושבת ב-1956 לצפות באירוויזיון הראשון. אנו יוצרים למסע בזמן שעובר ברחבי היבשת. שובל של כדורים צבעוניים מלווה אותנו בין תקופות, שירים ומדינות. השובל מגיע לנורבגיה ושוטף אותה כמו נחיל ארבה. הוא נכנס לאולם והאוהדים מריעים. הוא עובר מעל החובבים ויוצר את הסלוגן "Share the moment" ואת סמליל התחרות השנה. על מסך משודרים דרישות שלום ובהצלחה ממשפחות בכל רחבי היבשת שצופות בתחרות. אלכסנדר רייבאק מוסר בהצלחה מנורבגיה ועולה לבמה לשיר את שירו המטופש מהשנה שעברה. שלישיית המנחים האנמית חוזרת ברוב אפרוריותם לקשקש לנו באנגלית, צרפתית וממש מעט נורבגית. נדיה כהרגלה נפרדת משני פשוט העם. הם עוברים על הזוכים של העשור החולף. נדיה מסבירה על הליך ההצבעה. הם מתאחדים (למה התפצלתם מלכתחילה סתומות?) מתחילים!! והקווים נפתחים…אחרי 8 שירים, נדיוש מתייחסת להפרעה במהלך ההופעה הספרדית וכי תינתן לספרד הזדמנות להופיע פעם נוספת ללא הפרעות. אחרי 12 שירים ואחרי השיר הבריטי, הדי מבקרת את גרהאם נורטון ה-commentator בתאו לראיון קצר. הוא מנסה לקדם קצת את ג'וש הבריטי, חמוד. אחרי 20 שירים, הדי ואריק בגרין רום מתעניינים בשלומם של ז'סי הצרפתי וג'וש הבריטי, בעוד הרה ביורק מנסה להרגיע רפליקה של הר געש, בטייק על התפרצות הר הגעש האיסלנדי באותה שנה. אחרי שכל השירים הופיעו, דניאל דיחס הספרדי עולה להופעה נוספת, הפעם ללא הפרעות. לאחר מכן קטע קצר מהדי מהגרין רום ואריק בקטע משעשע וחנוני מאזור החובבים. Recap שמוכיח שהיה לנו קצת מנת יתר מהשיר הספרדי, לא? נותרו 8 דקות להצבעה הארוכה בהיסטוריה של התחרות…המנחים מציגים סרטון של קבלת הפנים למשתתפים בארוע השטיח האדום. בקטע חביב ומחויך, המנחים פונים בסרטון למשתתפים בשפותיהם. האדי ודניאל דיחס מחליפים תלתלים ונדיה זורקת להראל משפט בעברית. Recap נוסך למתקשים. המנחים מזכירים לנו את הסיומים הצמודים בהיסטוריה, אלו של 2003, 1988 ו-1969. נראה לי שהם שכחו את 1991. ספירה לאחור לסגירת הקווים ואז הדי ואריק מציגים את המופע האמנותי אחרי שלהוב קהל קצר. אירק מציד את סופיה הגיאורגית, אווה הארמנית. שנה ונברגרין השנים, והדי את מנגה הטורקים, אליושה האוקראינית, דניאל הספרדי, 3+2 הבלרוסיים עם פרטי טריוויה קטנים. חוזרים לנדיה במרכז הבמה והיא מאשרת מול סבנטה שהתוצאות קבילות ותקינות. היא פונה אליו בתור "הוד מעלתו". דגנרט. מוזיקה דרמטית מלווה את הצגתו בעוד המצלמה עוברת אל מאחורי הקלעים ואל הגרין רום, שם הוא יושב. נדיה מנחה את שלב ההצבעה לבדה, דבר שלא קרה לדעתי מ-1999.

שלב ההצבעה:
לוח הניקוד לא שונה בהרבה מזה של השנה שעברה. הרקע הוא הכדורים הצבעוניים לא בפוקוס והצבע של הרקע והשולט באופן כללי הוא הסגול. שמות המדינות באפור על סגול, כאשר מדינות שמקבלות נקודות מוארות בוורוד-סגול. הניקוד עצמו הוא הכדורים הקנטים שמתעופפים על המדינה שמקבלת אותם והדגלים הם מסורתיים ופשוטים. מתחת לכל שם מדינה שמצביעה רשום את מיקומה בסדר ההצבעה כדי שנדע כמה אנחנו קרובים לסוף ההצבעה, או כמה רחוקים ממנה…
לאחר ההצבעה הרומנית, דנמרק במקום הראשון. אחרי ההצבעה האירית, דנמרק מקבלת פעמיים ברצף 12 נקודות ומובילה בגדול כאשר אחריה בלגיה וגרמניה. ההצבעה הגרמנית מעלה את טורקיה למקום השלישי, את יוון לרביעי ומתעלמת מדנמרק, בעוד בלגיה עולה למקום הראשון. ההצבעה הסרבית, מתעלמת שוב מדנמרק ומעלה את יוון למקום השני אחרי בלגיה. ההצבעה האלבנית מעניקה לראשונה ניקוד לישראל – 4 נקודות. הצבעה זו מעלה את יוון למקום הראשון ואת גרמניה למקום הרביעי. אזרבייג'אן שהייתה פייבוריטית מתחילה חלש והיא כעת עם 3 נקודות במקום ה-19. ההצבעה הטורקית מקפיצה את אזרבייג'אן אל הטופ 10 ואת גרמניה למקום השני אחרי יוון. ההצבעה הקרואטית מעלה את בוסניה והרצגובינה למקום הרביעי, את טורקיה לשני ואת גרמניה למקום הראשון! במיקום זה תישאר גרמניה עד סוף הערב. דנמרק שהתחילה חזק מתדרדרת כשהיא לא מקבלת ניקוד כמעט בכלל מהמדינות האחרונות, אך פולין מפצה אותה על כך ומעלה אותה למקום החמישי, כאשר בלגיה עולה לרביעי. אחרי ההצבעה הבוסנית הפער בין גרמניה לטורקיה הוא 8 נקודות בלבד, אך ניכר שהן פותחות פער מהשאר. פינלנד נותנת לישראל 10 נקודות ומעלה אותה למקום ה-15, כאשר 12 הנקודות שלה הולכות לגרמניה, ואז כבר נפתח פער של 17 נקודות בינה לבין טורקיה. לאחר ההצבעה הסלובנית דנמרק קופצת למקום הרביעי והפער בין גרמניה לטורקיה גדל. אחרי ההצבעה האסטונית הפער כבר עולה של 30 נקודות. ההצבעה האזרבייג'נית סובלת מאחת הדוברות המגוחכות של הערב. היא מחזירה את המקום השני לטורקיה שנלקח אך לפני שנייה על ידי דנמרק. הדובר היווני נותן מונולוג בנורבגית ומקבל את הבוז המגיע לו כשניתנות 12 הנקודות המסורתיות לקפריסין. ההצבעה האיסלנדית מעלה את בלגיה למקום השלישי ואת דנמרק למקום השני. ההצבעה הדנית מעלה את טורקיה למקום השלישי את בלגיה לשני ורומניה לראשונה בטופ 5. ההצבעה הצרפתית מתקבלת בקריאות אכזבה כאשר ישראל מקבלת נקודה בודדה. צרפת מעלה את טורקיה למקום השני בשוויון עם בלגיה. אחרי ההצבעה הספרדיתף הפער בין גרמניה לטורקיה עומד על 38 נקודות. חותכים ללוח ניקוד קטן של טופ 5. נדיה מעודדת אותנו שהכל עוד יכול להשתנות. אריק בגרין רום מראיין את לנה, שנראית נפעמת מגודל המעמד. הדי מראיינת את מנגה האדישים, שמספקים קלישאות. מסתבר שאנחנו בחצי הדרך. חותכים לריקאפ קצר של הטופ 3 ממקום שלישי לראשון: בלגיה, טורקיה וגרמניה. ההצבעה הסלובקית מעלה את ישראל למקום ה-14 ואת בלגיה למקום השני. ההצבעה הבולגרית מחזירה את טורקיה למקום השני. אזרבייג'אן שהייתה עד עכשיו איפהשהו בתחתית הטופ 10 מקבלת פעמיים 12 נקודות מבולגריה ואוקראינה ומתחילה לצבור כוח ומומנטום, כמוה גם רוסיה שמתקרבת לטופ 10. אבל זו גרמניה שכעת בפער של 52 נקודות על טורקיה. ההצבעה המלטית מעלה את בלגיה למקום השני ונותנת ניקוד מקסימלי לאזרבייג'ן במה שתהיה מסורת מטונפת בין שתי המדינות בשנים הקרובות. ההצבעה הנורבגית מעלה את דנמרק למקום השלישי. ההצבעה הקפריסאית מעלה את ישראל למקום השלישי ולצד הימני של הטבלה. הדובר הבלרוסי הוא הדבר המוזר ביותר שנראה על המסך הערב, העיניים שלו פעורות על כולנו. הוא זוכה לבוז כאשר שוב הניקוד המקסימלי ניתן לרוסיה, שעולה למקום ה-12. טורקיה עולה למקום ה-3, בעוד רומניה ואזרבייג'אן מתחזקות במקום החמישי והשישי. ההצבעה הבלגית מעלה את אזרבייג'אן לראשונה הערב למקום ה-5 בשוויון עם יוון. ההצבעה הבריטית מעלה את יוון למקום הרביעי ואת טורקיה למקום השני, שם תישאר עד סוף הערב. ההצבעה ההולנדית מעלה את ישראל למקום 12, שזה המקום הגבוה ביותר שנגיע אליו הערב. עופר נחשון נותן מונולוג בנורבגית, ישראל מעלה את רומניה למקום הרביעי, בעודה מתעלמת ממדינות הטופ 3: גרמניה, טורקיה ובלגיה. אחרי ההצבעה המקדונית, 74 נקודות מפרידות בין גרמניה לטורקיה. ההצבעה המולדובנית מעלה את רומניה למקום השלישי. ברגע האחרון, ההצבעה הגיאורגית נותנת את 12 הנקודות שלה לבלרוס ומוציא אותה מהמקום האחרון שבו הייתה לאורך רוב הערב, משאירה את בריטניה לבדה במקום האחרון. ההצבעה השבדית מעלה את דנמרק בחזרה למקום החמישי. ההצבעה הארמנית כנראה הכעיסה מאד את האזרבייג'נים שכן היא מעלה על חשבונם את דנמרק למקום הרביעי. גרמניה זוכה, טורקיה שנייה, רומניה שלישית, דנמרק ואזרבייג'אן חותמות את הטופ 5.

הענקת הפרס ו-reprise:
לנה מנופפת בדגל גרמניה. הטה דאום מנוגן בגרסת מיקס כשלנה פוסעת לאורך הגרין רום אל הבמה. היא מקבלת את זר פרחים הזוי ומעט מפחיד. נדיה מכריזה על גרמניה כזוכה, תרועות חצוצרה נשמעות בעוד אורות לבנים שוטפים את הבמה. הדי ואריק על הבמה ממתינים ללנה שיוצאת כאשר קיר הבמה נפתחוהיא יורדת במדרגות. קונפטי שוטף את הבמה. לנה פוסעת על שטיח אדום בליווי אריק והדי לסוף הקטווק לפגוש את נדיה וריבאק שמפלרטט איתה ומחליף איתה נשיקות. ראיון קצר עם הזוכה הטרייה. היא שמה את הדגל על הראש ונראית מאוכזבת מהעובדה שהיא צריכה להופיע שוב. המנחים נפרדים מאיתנו. לנה עולה לשיר פעם נוספת את שירה מלווה בדגל גרמניה. המונים רוקדים ברחובות המבורג לחגוג את הניצחון השני של גרמניה בתחרות

להלן דירוגי לשירים המשתתפים:
1. greece יוון – לפני שהיה את עומר אדם היה לנו את זה. אחד הלהיטים, ובים הזבל ששלחה המדינה זה מנצנץ לטובה. פופ-דאנס ביוונית שלוקח את האתנו-פופ מבלי להתפשר על מלודיה טובה. הפזמון הוא לגמרי אתנו בעוד הבתים הם פופיים. המילים הם שבירת שגרה מרעננת, ומדברים על המשבר הכלכלי ועל ההתגברות האישית עליו. כמיטב המסורת היוונית, מסרים קשים מועברים בשירי טברנה, מקסים ומרשים

2. serbia סרביה – אני חולה על גוראן ברגוביץ' ועל מילאן סטנקוביץ', והשילוב ביניהם עובד מצוין. מילאן נראה קצת כמו ילדה, אבל ברגע שהוא פותח את הפה אתה מבין שיש לו קול ענק. שיר כיפי, אתנו-פופ סרבי, מחויך, עם קריצה. שוב אקורדיון דומיננטי מאד בפזמון. זה מגניב, זה מה שצעירים וזקנים שומעים באזור הזה של אירופה, רלבנטי, ממכר, אווירת טברנה עם טוויסט מודרני, כמו שברגוביץ' יודע לעשות

3. france צרפת – המדינה קצת מנערת את התדמית המעונבת, החנוטה והלעיתים היפסטרית בשביל קצת שכונה. בשביל זה באתי. תצוגה פופולארית של תרבות צרפתית-קאריבית ללא טיפת התנשאות, כמו שאולי היה ב-1990. להיט אצטדיונים ממכר, סקסי, שוכנתי, כיפי ומרים. ג'סי, רקדני וזמרי הליווי קופצים על הבמה ועדיין מצליחים לגרום להעמדה להראות מהודקת. הברייק עם הריקודים האפריקאיים היסטרי. תרימי!

4. turkey טורקיה – מנגה שוברת את הבמה. רוק-סקא-פאנק עם גשר באווירה אתנית. הבמה נראתה שונה לחלוטין, כאילו הם באו להופעה שלהם. מוארת ועם דגלים לבנים, עבודת מצלמות מרשימה ופרפורמרית אחת ברקע הלבושה בשריון ופושטת אותה ככל שהשיר מתקדם ולבסוף מחבקת את הסולן עם בד שחור ולבן. יש משחקים של אור ואש, שחור ולבן, פירוטכניקה ודרמה, והכל מופק ומבוים לעילא. להיט מודרני

5. estonia אסטוניה – אח איזה שיר. היה הפייבוריט שלי לפני התחרות. בלדת אינדי קפואה מהמדינה הצפונית. זמר עם מניירות פרה-היפסטריות שמזכיר לי קצת את הזמרים האקסצנטריים של סקנדינביה בתחרות בשנות השישים. מוזיקלית זה אלטרנטיבי וקצת מרגיש כמו דג מחוץ למים על בימת האירוויזיון הנוצצת. על הבמה לא קורה כלום, הם בעיקר משתמשים בעצמם כגימיק. אחד המלווים מזייף התעפלות בסוף הלייב

6. moldova מולדובה – פתיחה חזקה לתחרות. שיר אירופופ-דאנס מקורי, עדכני ומודרני. ה-hook של נגן הסקסופון אפקטיבי מאד כמו גם הכינור החשמלי ברקע. השיר מייצג את הייצוא הטוב ביותר של רומניה ומולדובה כפי שהיה בתחילת העשור. המיקום הסופי בגמר לטעמי לא מוצדק. הופעה צבעונית, אנרגטית, שיר פופ שמח, רלבנטי, שיכול להיות בקלות להיט מועדונים. הופעה ווקלית טובה וכריזמטית. יופי

7. romania רומניה – היה לי בזמנו קראש קצר על אובי, כזה בובון. פאולה יפהפייה שאין דברים כאלה לבושה בחליפת חתול. השיר הוא אירופופ מבוסס פסנתר וביטים כבדים. השיר מופק מעולה, מהודק מבחינת הלחן, וההופעה מנצחת! אובי ופאולה יושבים על פסנתר כפול, שקוף ומואר. כדברי השיר מאחריהם דולקות להבות והשיר הוא פשוט פופ שצורתו הפשוטה והטובה ביותר. מודרני, קליט וסקסי

8. russia רוסיה – קול גבוה מידי לטעמי, לשיר נוסטלגי, בלדת רוק בסגנון סבנטיז. פיטר חמוד מאד ומשדר כנות, והשיר עצמו לא רע, אפילו לא רע מאד. מכונת רוח עובדת לקראת סיום השיר והשלג המזויף נותנים לשיר איזושהי קריצה ומסבירים לנו לא לקחת את פיטר והלהקה יותר מידי ברצינות. אם מכירים את העובדה שמדובר בזמר ששר הרבה שירים קומיים זה יכול לעזור. שיר מאד לא רוסי

9. lithuania ליטא – אחרי 3 כשלונות ברצף, ליטא חושבת שלחזור לשיר בדיחה שהביא לה את המקום השישי יביא לה את המזל. זה לא קרה, זה גם לא שיר בדיחה ממש. רוק-פאנק עם הפקה רזה, ביטים נקיים, סטיילינג נקי וחמוד, מילים מחאתיות שמציינות שהליטאים לא שווים לאזרחי האיחוד מהמערב, רומזים שמערב אירופה צירפה את המזרחיות לאיחוד רק כדי להשתמש בהם כמנקים, חוטבי עצים ושואבי בארות

10. germany גרמניה- אחרי כישלונות אינספור, כשתקופת הזוהר של גרמניה מאחוריה, סטאפן ראאב, בעל מגע הזהב, ניגש למשימה. בתכנית ריאליטי כשרונות שהרים זוכה זמרת צעירה שסוחפת את התחרות ואירופה בשיר עדכני, מבטא בריטי כבד ומזויף וסאונד סיסקטיזי שהולך במצעדים. פשוט, קליט, חמוד ושובב. לנה מופיעה בקלילות, בחוסר אכפתיות, באדישות קולית ובטבעיות גמורה ואיכויות של כוכבת.

11. netherlands הולנד – מנהל יחסי אהבה-שנאה עם השיר הזה. מצד אחד, מיושן מאד, שלאגר רגיל לחלוטין שכבר שמעו בהולנד ים. מצד שני, זה בדיוק זה, תצוגה של תרבות הולנדית אותנטית ומקורית. לאווירת הרטרו מוסיפים דמויות מתוך תיבת נגינה על הבמה כדי ללכת עם ההרגשה עד הסוף. זה זקן וזול, זה פשוט ודבילי, ויחד עם זאת כשמדינות רוכשות שירים משבדיה ובריטניה זה הכי אמיתי ומחאתי שיכול להיות.
12. ba בוסניה והרצגובינה – המדינה שיודעת מה היא עושה ומצליחה להעמיד הופעה חזקה מידי שנה עושה זאת שוב, אך הפעם עם הצלחה חלקית בלבד הכוללת העפלה לגמר בלבד. לצערי הם נטשו את הבוסנית לטובת אנגלית בבלדת רוק דרמטית מלאת תופים, צלילי גיטרות וכינורות חשמליים. עבודת תאורה מדהימה והעמדה נכונה וחכמה מאד. ווקשין משכנע וכובש את הבמה. השיר טוב, אבל לא מצוין.
13. ukraine אוקראינה – המדינה שלא עוצרת בעוד פסגה. הפעם ההישג אינו גדול, אבל בתור שיר שאף אחד לא ספר ומסיים בטופ 10 זה יפה. בלדת רוק שמתחילה בפריטת גיטרות, מזכירה מעט את הרוק האמריקאי של הניינטיז. אליושה פונה לאנשים המתוקים ההורסים את העולם. היא לא מהזמרות ששרות במלא כוונה בלי להבין על מה הן שרות, שכן היא כתבה השיר. הפקה בימתית מינימליסטית ואפקטיבית. שיר סביר
14. finland פינלנד – שיר עם נוסטלגי ומיושן מפינלנד. אותנטי, שמח ותצוגה חביבה מאד של תרבות מקומית. הצמד לבוש בלבן ואיתן שתי מלווים וכנרת גם היא בלבן. זה מאד פשוט מוזיקלית, כמעט אקוסטי, עם צליל אקורדיון מובהק והרגשה כללית של ניתוק ממה שקורה במוזיקה העכשווית. תחשבו על "בן אדם" או "חי" בלי ההפקה המלוטשת דאז. קליל, נחמד וכיפי, אבל אתה מרגיש שחסר משהו כדי שזה יהיה אפקטיבי
15. united_kingdom בריטניה – מעודדים מההצלחה של השיר של לויד וובר בשנה שעברה, ה-BBC פונים לווטרמן וסטוק, שאחראים להמנוני פופ החל מאמצע שנות השמונים. משנאה יוקדת התחלתי לחבב. זו מראה של אימפריה נופלת, בריטניה מנפיקת הלהיטים נאלצת להתרפק על העבר באיחור רב ולהביא משהו שנשמע כאילו להקת סטפס דחו בניינטיז. זה נעדר את האלמנט הלהיטי למרות המימד הנוסטלגי המקסים
16. bulgaria בולגריה – כאילו נשלף מאירוויזיון 2007, מירו נראה לא במקומו. ההופעה מזכירה מאד הופעות שראינו, עם רקדנים עם כנפיים וכאלה. השיר חמוד, קצת רטרו, אירופופ-דאנס בהפקה דרמטית. זמר טוב שעדיף שהיה דובק בבולגרית. זה נשמע כמו משהו מהמצעדים של 10 שנים לפני, ועדיין אני מצליח לחבב את זה. יש בזה חוסר מודעות מקסים בעיני, זה לא משדרג את השיר, אבל זה מקבל כמה נקודות ממני
17. fyr_macedonia מקדוניה – לחובבי הדדיז. גיוקו בשיר שמזכיר שוב את יוגוסלביה בשנות ה-70 וה-80 עם הסצינה החזקה של הרוק שהייתה שם, אבל זה רק בכאילו כי אין בשיר הזה הרבה, הוא חלש בז'אנר שלו, נשמע מיושן, ואז מגיע הראפ המיותר בהיסטוריה, למרות שהראפר חתיך אש. יותר מידי דרמה והפקה על מעט מידי שיר. השוט שבו הגיטריסט עומד ליד גיוקו והמצלמה יורדת הוא המאני שוט, אבל זה לא היה מספיק
18. spain ספרד – בדיוק כמו שבתחילת העשור ההוא ספרד נתנה לנו רגע לדורות כשבפתיחת התחרות אזוכר מורנו ירדו מהבמה כשהפלייבק נכנס באיחור, גם פה ספרד מופיעה בפתיחת המופע (שנייה) ומעניקה רגע בלתי נשכח כשפעיל קטלוני בשם ג'ימי ג'אמפ קופץ לבמה ועושה טרולינג. דניאל דיחס לא מתרגש יותר מידי ונותן הופעה מקצוענית. בלדה מיושנת בקצב הוואלס. מאד ספרדי, אך ארכאי. דניאל חתיך
19. azerbaijan אזרבייג'אן – כבר אימפריית אירוויזיון והתמונה תושלם בקרוב עם זכייה, אבל עוד לא. בלדת ביונסה מופקת מכל כיוון, העמדה בימתית משכנעת אם כי עמוסה לטעמי. השיר עצמו חביב, להיט רדיו בינוני, לא משהו היסטרי. סאפורה נחשבת פייבוריטית והמתחרה היחידה הרצינית ללנה הגרמניה. כמו של שיר שבדי עם כסף אזרבייג'ני זה נראה ונשמע חסר נשמה, קניית שיר והעמדה. מעתה אמרו "שירי נפט"
20. cyprus קפריסין – איכשהו בגלגולה הנוכחי המדינה מצליחה רק כשהיא מייבאת שירים ו/או אמנים מבריטניה. שיר סינגר-סונגרייטרי עם זמר דושבג מארץ הדושבגים. די סטנדרטי בז'אנר הזה, מאד לא פורץ דרך ולא נושא בשורה חדשה. הפזמון מדבק, קליט ונורא אפקטיבי. ההופעה פשוטה מאד, ובים השטיקים הביטים והאורות המנצנצים זה מנצנץ כמשהו שונה, דווקא בגלל שהוא כל כך בנאלי ומוכר
21. poland פולין – אחת המדינות הלא ברורות בתחרות, שכבר מזמן איבדה קשר עם המציאות בשיר שדי מזכיר את מצבה. בלדה כל כך מוזרה, שילוב בין בלדת פופ לבין צליליים אתניים מזרח אירופאי. הוא שר על אגדה. הוא לובש חליפה בעוד המלוות והרקדניות לבושות בתלבושות מסורתיות. על הבמה הכל מוזר, עם תפוח שלא ברור מה תפקידו ואלמנטים קשים של BDSM עם חניקות וקריעת בגדים מאחת המלוות. הזייה
22. albania אלבניה – עם חניכיים מהגיהינום וקול מהאף, מגיעה אלינו יוליאנה פאשה במראה שרית חדדי ומנסה למכור את להיט הדיסקו שלה. כששומעים את זה בפעם הראשונה, זה מאד אנרגטי ומדבק. אבל אחרי כמה האזנות מדובר באמת בשיר גנרי, חלש, שיר חתונות של דודות. ההופעה נותנת הרגשה של מועדון עם הרבה גלאם בבגדים ושלוש זמרות אפרו-אמריקאיות גדולות שנותנות קצת נשמה לשיר
23. armenia ארמניה – שוט פותח על המחשוף של אווה, תמיד עוזר. היא לבושה נורא בג'ינס ושמלה עם שסע שעולה מעל לפופיק וחושף את הג'ינס. סטייל זה לא. יש גוגו ענק מאחוריה, זמרי רקע בלבוש מסורתי ומישהו שמנגן על חליל נראה לי. בניגוד גמור למה שקורה על הבמה, השיר הוא פופ רגיל לחלוטין, אירופופ נעים וזורם, לא מאיים, לא מאתגר, סטנדרטי. כל מדינה יכלה לשיר את זה. הברייק למוזיקה אתנית לא משכנע
24. ireland אירלנד – ניב חזרה אחרי 17 שנים ובשביל מה? לא עדיף לחזור לעבודה בבנק? היא נראית אותו דבר, רק מבוגרת, עבה יותר ועם זקן. אז היה לה קול גדול ושיר וולגרי. היום יש לה קול שלא עומד לה ושיר בינוני כמו אחרונת העלובות. חליל קלטי מוסיף להוזלה של השיר עמוס הקלישאות. Adult contemporary, safe וסתם. כל מה שתצפו יש: למעט החליל, גם הלימות לופים, מודולציה ומכונת רוח
25. slovakia סלובקיה – מדהים איך השיר הזה נעלם. היה הפייבוריט בקרב החובבים ופשוט לא היה קרוב אפילו להעפיל לגמר. אפשר להאשים את השפה הלא אטרקטיבית ואת אופן השירה של קריסטינה כמו גם את ההופעה הלחוצה וחסרת הכריזמה שלה. היא והמלווים לבושים בירוק זית כאילו הם מכסים בעלים. המלווה נראית לא קשורה לכלום. השיר עצמו הוא קצת שיר דודות, פופ למבוגרים. לא מדהים בעליל
26. latvia לטביה – עוד שיר שבסטודיו נשמע חזק, אבל בהופעה נופל. נפתח בביט רפטטיבי. איישה נראית לחוצה או סתם עצובה, עבודת המצלמה מזעזעת. היא לובשת משהו שנראה כמו שילוב בין בייבי-דול לחלוק רחצה ואיתה 5 מלוות מיותרות עם תנועות ידיים של הופעת גן חובה. המילים מטומטמות להחריד. השיר עצמו חביב, עם צליל אקורדיון בבתים, אבל ההופעה הווקלית חלשה וההופעה עצמה לא עקבית
27. croatia קרואטיה – זה שקוף שהיה פה ניסיון של קרואטיה לחכות את הניצחון הסרבי ב-2007. שיר שבנוי בצורה דומה, בלדה דרמטית ויחסים לסבים. רק שבעוד שהראשון היה אלגנטי ומחדש, הנוכחי מנסה להתלבש על נוסחה לא לו. הבנות נותנות הופעה ווקלית בינונית וגורמות לקרואטית להישמע לא טוב. זה כל כך סטנדרטי ונשמע עשרות פעמים שבדיעבד ברור למה זה לא עלה. הכוריאוגרפיה לקראת הסוף מביכה
28. iceland איסלנד – פייבוריט חובבים נוסף שאין לי מושג מה הקשר לשיר טוב במקרה הזה. שלאגר פופ-האוס של זמרת טובה בהחלט שמתבזבזת עליו, ההופעה סטטית ומגושמת, הכל נורא קלישאתי. אם איסלנד 2008 היה מרענן במידה מסוימת, זה נראה נורא שחוק. שיר מועדוני גייז מהניינטיז. לא מרשים מוזיקלית וגם לא עושה לי את זה מבחינת הופעה שנראית פסטיגלית במקרה הטוב. כוריאוגרפית בית אבות
29. belgium1 בלגיה – מוכרח להודות שעד היום אני לא מבין את ההשתפכות סביב השיר הבלגי. כן, הוא חמוד, כמו ילד, לא יותר, אבל בזה זה מסתיים. בלדת גיטרה אקוסטית דלוחה ועלובה. שמענו אלפי שירים כאלה ואנחנו עדיין שומעים. כל ילד עם גיטרה חושב שהוא בוב דילן ופעם אחת שיש שיר אקוסטי של בחור לבן עם גיטרה כולם מתלהבים. שיר American idol טיפוסי, לא מעניין ולא מקורי, נקסט בבקשה
30. israel ישראל – מסיימת שנה שלישית שעולה לגמר. הראל היה פייבוריט מההתחלה, אך פישל ברגע האמת. הוא לחוץ, מזייף וזורק פרצופים מוזרים. השיר עצמו הוא ניסיון לשחזר את ההייפ שהיה סביבו בתקופת כוכב נולד עם "שלכת". סליחה, זה מביך, ניסיון לדרמה בשקל, חיקוי לשאנסון משנות ה-70. מטאפורות הזויות כמו "זר של מנעולים", הפקה פומפוזית ושיר שמנסה להקיא רגש אבל נעדר אינטימיות ואותנטיות
31. portugal פורטוגל – עוד בלדה דלוחה ולא רלבנטית. זה נשמע כמו משהו מ-1995, שמריה קארי כתבה ואז זרקה כי זה לא טוב מספיק. מה שכן, פיליפה עושה אהבה עם המצלמה ומוכרת את השיר ככל יכולתה. פורט על נימי הרגש הכי חשופים. ההופעה ווקלית מדויקת להפליא, אבל השיר הוא הכי סתם, הכי ריאליטי כישרונות ואני שמח שזה התרסק בגמר, כי אם כל אהבתי לפורטוגל יש גבול. מה את צורחת??
32. switzerland שוויץ – אאוץ'. זה בטח נראה כמו רעיון טוב. לשלוח מישהו שהיה כוכב לדקה והמדינה פספסה אותו לפני למעלה מעשור…אז זהו, שפחות. אירופופ אייטיזי , שנראה כמו חיקוי חיוור של הלהיטים הצרפתיים של התקופה ההיא. למייקל אולי יש קול סביר, אבל זה ממש לא השיר ולא ההופעה שיביאו את הצבע ללחיים השוויצריות. הוא לבוש בחליפת זהב ותספורת של ילד זין. הפקה דרמטית של שיר קטן. עצוב נורא
33. sweden שבדיה – שנות השפל המעטות של שבדיה מסתיימות בבום. שבדיה לא עולה לגמר, בפעם הראשונה והאחרונה. אנה נשמעה כמו עז, היא פועה במקום לשיר, היא זזה כמו סתומה. השיר נשמע כמו בולשיט סינגר-סונגרייטרי. מלא פאתוס, אבל חסר משמעות. השבדים רוצים לרקוד על כל החתונות. גם נערת פולק עדינה, גם דרמה ומלווים היסטריים וקיטשיים, זה נראה מגוחך ומאד מזויף
34. slovenia סלובניה – בזמנו אהוב עליי, היום בעיקר מיותר. ניסיון לא אלגנטי לשלב בין שני ז'אנרים עלובים כל אחד בדרכו שלו: מוזיקת פולקה מרכז אירופאית, שלאגריסטית וזולה, ורוק סלבי מזדקן ומגוחך של ימי הפוסט-יוגוסלביים. די, תתבגרו, זה לא גימיק, זה לא מעניין. זה סתם שני שירים בינוניים שהולחמו להם יחדיו. השיר ממצה עצמו מהר מאד ופשוט חוזר על השבלונה שיצר שוב ושוב עד שבא הקריז
35. denmark דנמרק – עוד שיר אובירייטד קשה. ג'יסון חוזר עם דואט שבדי משועתק. הפתיח גנוב מ-"Every step you take" וכך גם הביט לאורך הבית כולו. הופעה חזקה של הצמד, שפותח את ההופעה בעמידה עם מחיצה ביניהם. דרמה שמועברת היטב בזכות בימוי נכון, אפקטים מדויקים ותזמון. השיר עצמו הוא שלאגר דלוח, מיושן ומאובק. כמו כל יצירה שבדית ראויה היא מבוססת על שיר אמריקאי או בריטי ישן. שמרני
36. georgia גיאורגיה – סופיה כנראה שם פופולרי בגיאורגיה. עוד אחת שנראית כאילו גודלה במעבדה לזמרות שחונכו לראות ולהישמע מערביות ככל הניתן. נשמעת אמריקאית, וזה הדבר הכי לא גיאורגי שהמדינה שלחה. הופעה ווקלית קרובה למושלמת, על הבמה בלאגן עם רקדנים וזמרות ליווי. בשורה התחתונה זה שיר זול, פאוור בלאד רגשנית ושמאלצית שלא מדברת על כלום, עוד אחת שצורחת כמו מנוע סולר
37. norway נורבגיה – מישהו אמר שהוא ייתן להראל לאכול אבק. ובכן, זה לא קרה. הוא שר טוב בקדם, באירוויזיון הוא זייף תחת. זמר פומפוזי, שיר מחזות זמר קיטשי ושחוק. המילים הן קלישאה והלחן הוא אולי ניסיון לחקות את אנדרו לויד וובר בלי יותר מידי חן. ההעמדה כרגיל אצל הנורבגים מטופשת להחריד ומוכיחה שהם לא התקדמו מאז 1992. אחד הפלופים הגדולים של הערב ומיקום מוצדק בתחתית
38. belarus בלרוס – מה זה החרא הזה? אחרי פעמיים שלא עלו לגמר, בלרוס עושה זאת עם בלדת דיסני של מקסים פדיב. 5 זמרים במבטא סובייטי כבד שרים בלדת שמאלץ שתיתן לכם סכרת. הבנים בחליפות, הבנות בשמלות ערב מנצנצות בזהב, כסף וברונזה. בסוף השיר יש מודולציה, ככל הנראה הצפויה בהיסטוריה, והבנות פורשות כנפיים של פרפרים. הקאתי בפה והלכתי להזריק אינסולין
39. malta מלטה – המדינה שעושה הכל מידי שנה כדי לבחור את השיר הלא מותאם לתחרות ביותר עושה זאת שוב. ת'יאה רק בן 17, אבל נראית בת 45, בבלדת סיום של American Idol, קיטשי, פומפוזי ובעיקר נורא לוקח את עצמו ברצינות. היא עומדת עם שמלה כסופה כעורה ויוצא לה עשן מהתחת. לקראת סוף השיר מגיע מישהו מאחוריה ופורש כנפיים כאילו זה לא היה פומפוזי ומוגזם עד כה. רע

המנחים:
Erik Solbakken, Haddy N'jie ו-Nadia Hasnaoui – ההבדל בין ההנחיה של מזרח אירופה/הבלקן לבין הנחיה של סקנדינביה/מערב אירופה בולטת כאן מאד אחרי שנים של הנחיות של האחרונים. הנורבגים כפי שמצופה מהם אקסטרה מנומנסים, נטולי אגו, חנונים, מתוסרטים מראש, מחייכים וגורמים לכולם להרגיש ממש טוב עם עצמם, לא גונבים פוקוס ולראשונה מזה הרבה זמן אין צרחות. נכון, הייתה ההנחיה של פינלנד, אבל אל תתעכבו על עובדות בבקשה. למה אנחנו צריכים שלושה שיהיו בדיוק אותו הדבר, פלקטיים וחסרי אופי? כי חלק מהקטע של המערב זה גם להראות את המגוון האתני. אז אריק הוא נורדי-לבן, הדי היא שחורה, אפרו-נורבגית ונדיה היא ממוצא ערבי. יש פה מסר מאד ברור על פני צורך אמיתי בשלושה מנחים. מבין השלושה נדיה היא הדומיננטית, לא כי היא שתלטנית, אלא כי נותנים לה את רוב הבמה. הדי היא הכי פחות מושכת תשומת לב. אריק ונדיה הם מנחי טלוויזיה, הדי היא גם זמרת, מוזיקאית, עיתונאית ועוד

הגלויות:
גלויות אלטרנטיביות, אבל די מטופשות. כדורי אור באולם יוצר את דגל המדינה ולאחר מכן מסך וירטואלי עליו מוצגים חובבים מקפצים ומתחבקים באתר מרכזי במדינה. רואים את המבצע כבר על הבמה מחכה לקיו כדי להתחיל לשיר. שוב פעם חוזרים למסך המטופש עם החובבים הקסומים. אחת מסדרת הגלויות הגרועות שראיתי מזה זמן רב

Interval act:
חצי גמר 1 – "Human sounds" video and stage act – לא אוהב את זה. בכלל צלילים מהגוף וביט בוקסינג לא עושים לי את זה. זה חזר לאופנה בתקופה ההיא ותודה לאל שכבר הספיק לצאת מהאפנה. השטיק הזה מוצג בסרטון שבו כל מיני אנשים עושים כל מיני קולות. אני חושב שזה נעדר פואנטה או איזושהי אמירה אמנותית מעניינת. בסוף הסרטון הם מופיעים על הבמה ושרים איזה שיר בנורבגית.
חצי גמר 2 – A video about a boy that gets to the Eurovision venue and makes an exhibition of break-dance live on stage – הכותרת הארוכה הזו די מסבירה מה מתרחש נראה לי…גם פה יש שימוש יתר של קולות אנושיים, זה מתחיל להיות קריפי והכל בסרטון. לא מת על אינטרבל מוקלט מראש. רק בסוף הקטע הילד רץ באולם אל הבמה והקטע ממשיך עם כל האנשים בתלבושות השחורות שעושים דברים קריפיים.
גמר – A flashmob styled performance with Madcon performing "Glow", alongside live and taped footage of audiences dancing around Europe – שוב זה די מסביר את עצמו. מעריצה ארמנית שמנה מפריעה ל-Madcon ומופלת בגסות על ידי אחד המאבטחים. זה חמוד, אבל עומד לידי. אני זוכר שזה היה ה-דבר בזמנו, אבל לאחר 6 שנים זה כבר נראה מעושה

חברי צוותי שיפוט ראויים לאזכור:
בלגיה – Barbara Dex נציגת 1993
אסטוניה – Gerli Padar נציגת 2007
גרמניה – Mary Roos נציגת 1972 ו-1984
יוון – Thanos Kalliris נציג 1987 כחלק מצמד
נורבגיה Anne-Karine Strøm נציגת 1973 כחלק מהרכב ונציגת 1974 ו-1976 לבדה
סלובניה – Matjaž Bogataj נציג 2009 כחלק מהרכב
שבדיה – Andreas Lundstedt נציג שוויץ 2006 כחלק מהרכב. Eric Saade נציג 2011 העתידי

מעניקי ניקוד בולטים:
בלגיה – Katja Retsin נציגת 2008 כחלק מהרכב
קפריסין – Christina Metaxa נציגת 2009
איסלנד – Yohanna נציגת 2009
לטביה – Kārlis Būmeisters נציג 2005 כחלק מצמד
מלטה – Chiara Siracusa נציגת 1998, 2005 ו-2009
שבדיה – Eric Saade נציג 2011 העתידי

שירים במצעדים:
גרמניה – מקום 1 במצעד האירופאי, דנמרק, פינלנד, לוקסמבורג, נורבגיה, שביה ושוויץ, מקום 2 באוסטריה ואירלנד, מקום 3 בהונגריה, מקום 4 בפלנדריה וישראל, מקום 5 באיסלנד ופולין, מקום 6 בוולוניה וסלובקיה, מקום 13 בטורקיה, מקום 23 בספרד, מקום 25 בצ'כיה, מקום 30 בבריטניה, מקום 31 בהולנד ומקום 37 באוסטרליה
במצעדי סוף השנה השיר נבחר לשיר השנה בגרמניה, מגיע למקום ה-11 באוסטריה, למקום ה-20 בהונגריה ובשוויץ ולמקום ה-34 במצעד האירופאי
טורקיה – מקום 27 בשבדיה
רומניה – מקום 12 בנורבגיה, מקום 28 בפינלנד, מקום 29 בשבדיה
דנמרק – מקום 5 בנורבגיה, מקום 12 בשוויץ, מקום 21 בשבדיה
אזרבייג'ן – מקום 15 בנורבגיה, מקום 21 בטורקיה, מקום 22 בשווייץ, מקום 26 בגרמניה, מקום 38 בפלנדריה, מקום 40 בשבדיה
בלגיה – מקום 1 בוולוניה, מקום 20 בגרמניה ובאירלנד, מקום 24 בשבדיה, מקום 27 במצעד האירופי, מקום 30 בהולנד, מקום 32 בשוויץ, מקום 39 בדנמרק
יוון – מקום 20 בפינלנד, מקום 37 בפלנדריה
צרפת – מקום 4 בפלנדריה, מקום 5 בנורבגיה, מקום 6 במצעד האירופאי, מקום 7 בפינלנד, מקום 13 בוולוניה, מקום 17 בגרמניה, מקום 30 בדנמרק, מקום 34 בשבדיה, מקום 39 באירלנד
אלבניה – מקום 21 בפלנדריה
איסלנד – מקום 17 בפינלנד, מקום 27 בפלנדריה
מולדובה – 7 בנורבגיה, 31 בשבדיה
שבדיה – מקום 6 בנורבגיה, מקום 40 בהונגריה
סלובקיה – מקום 33 בצ'כיה

שירים ופרטי קדמים ראויים לאזכור:
* אלבניה – "Përtej kohës" של Rovena Dilo מגיע רק למקום העשירי, אבל מדובר באחת מבלדות הפופ הטובות והזכירות ביותר בתחרות. "Ndonjëherë" של Kejsi Tola היא עוד לבדה מצוינת שמסיימת רק במקום ה-15. הזכיר לי לפרקים את "ואתה פה חסר לי". "Le të bëhet çfarë të dojë" של Flaka Krelani הוא פופ קצבי אגריסי עם קישוטים אתניים, מקום חמישי. "Love love love" של Bojken Lako & Banda Adriatica במקום השישי הוא רוק מצוין ומקורי, שגרם לי להיות מעריץ של הלהקה. "La la la" של Mariza Ikonomi במקום התשיעי היא בלדת קאנטרי-פופ אפקטיבית
* אזרבייג'אן – "Up, up" של Elli הוא אתנו-פופ מודרני מצוין שלא מעפיל לגמר. עוד שיר שלא עולה לגמר הוא "Söz ver" של Safura Alizadeh וחבל שכך מדובר בבלדה אתנית מרטיטת לבבות. מדהים. "Soulless" של אותה סאפורה בגמר הוא פופ-RnB קצבי וקליט
* בולגריה – "Ostani" של מירו במקום הרביעי היא בלדה בלקנית, לא הכי אפקטיבית ותחרותית, אבל טובה ודרמטית במידה
* קרואטיה – אחד הקדמים הקרואטיים הטובים מזה שנים. "Ti I ja" של Martina Vrbos מגיע למקום התשיעי בחצי הגמר ולא מעפיל לגמר, בלדת ג'אז פסנתר קטנה וטובה. "Trio tulipan" של Swing Mamas הוא רטרו לשנות ה-20 בסגנון הצ'רלסטון שמסיים עשירי בגמר. "Preporodena" של Marta Kuliš מסיים בגמר במקום ה-16 והאחרון. בלדת ג'אז חלקלקה ומקסימה. "Nek nam bude lijepo" של Dani Stipanicev היא בלדת קיטש של פעם, לחובבי הנוסטלגיה בלבד. מקום שמיני. "Vol or ne vol" של Valungari הוא רוק אורבני בלקני במקום השלישי, נפלא וממכר. "Blagdani" של Žiga & ŽVS Druge במקום הרביעי הוא מוזיקת פולקלור מקסימה. "Jobrni je jobrni" של Franko Krajcar & Indivia היא בלדת פולקלור-ניו אייג' עם צלילים קלטיים, נחמד. מקום שני
* דנמרק – "Breathing" של Bryan Rice במקום השני היא בלדת פופ מודרנית. "How will I know" של Simone היא בלדת דיסני מרגשת ושמאלצית במקום השלישי-רביעי. "Only tonight" של Kaya Brüel הוא פופ חלומי של סוף הניינטיז, חביב. "Come come run away" של Silas & Kat הוא פופ דני אפקטיבי של Lisa Cable, הפקה מהוקצעת ופספוס ענק לדעתי. מקום שלישי-רביעי
* אסטוניה – "Oota mind veel" של Marten Kuningas & Mahavok הוא רוק קליט ומצוין, מקום חמישי. "Maagiline päev" של Violina feat. Rolf Junior במקום השלישי הוא פופ אלקטרוני להיטי. "Astronaut" של Iiris Vesik במקום הרביעי הוא פופ-אינדי מקסים ומודרני. "Rapunzel" של Lenna Kuurmaa הוא פופ סיקסטיזי סטלני ומקסים, מקום שני
* גרמניה – "Bee" של לנה הוא פופ laid back חמוד נורא
* יוון – "Polemao" של Giorgos Karadimos היא בלדה יוונית דרמטית שמזמן לא שמענו, לא הגיע הזמן? "O Kinezos" של Melisses הוא רוק ניינטיזי ביוונית, כיפי מאד
* איסלנד – "Komdu á morgun til mín" של Anna Hlín היא בלדת פסנתר נעימה שלא צולחת את חצי הגמר השלישי. "The one של Íris Hólm היא בלדת פופ קצת מיושנת אבל תחרותית, מגיעה לגמר. "Gleði og glens" של Hvanndalsbræður הוא רוק-פופ-פאנק מרים, גם כן בגמר. "One more day" של Jógvan Hansen במקום השני הוא בלדת קאנטרי חזקה
* ישראל – "אלייך" של הראל סקעת מגיע למקום השלישי בלבד, אבל שיר מצוין שמוכיח שאנחנו צריכים את אוהד חיטמן בתור מלחין מוביל!
* לטביה – "Rišti rašti" של Kristine Karkle-Purina היא בלדת ניו אייג' מודרנית. מקום שביעי
* ליטא – "Say yes to life" של Sasha Song & Nora במקום החמישי הוא פופ-RnB פשוט קצת ניינטיזי, אך קליט. "Field of kings" של Agama היא בלדת ניו-אייג' קלטית. מקום רביעי. "I'm in love with a boy who's in love with a fairytale" של Ruslanas Kirilkinas הוא פופ סתמי במקום השביעי, אבל הוא שיר גאווה להט"בית מעורר כבוד עם רפרנס לאלכסנדר ריבאק
* מקדוניה – "Akcija reakcija" של דניאל מגיע מקום 12 ואחרון בחצי הגמר הראשון ולא ממשיך הלאה וחבל. RnB-פופ חביב. "Mrazam" של Duo Slajd באותו חצי הגמר סובל מגורל דומה כאשר הוא מסיים תשיעי, רוק מצוין וקליט. "Lagi" של Darko Ilievski עולה לגמר אך מסיים במקום ה-14 והאחרון. פופ-רוק עם נגיעות היפ-הופ. "Ostani" של Aleksandar Belov מסיים שביעי בגמר, בלדה בלקנית דרמטית. "Džipsi dens" של Esma's Bend הוא יופי של אתנו-פופ טורבו-פולק מקדוני, מקום עשירי. "Letam kon tebe" של Vlatko Lozanoski במקום הרביעי היא בלדת פופ מצוינת והדבר שהכי יכל להצליח עבור מקדוניה לעניות דעתי. "Sni" של Pampers מגיע למקום ה-13 והאחרון בחצי הגמר השני ולא עולה לגמר, עוד רוק מיוחד ושונה עם גיטרות דיסטורשן
* מלטה – "Beautiful contradiction" של Miriam Christine לא עולה מחצי הגמר השלישי, פופ קצבי וזול
* מולדובה – "Imm Eurovision" של Pavel Turcu במקום השישי הוא שיר הזוי ומצחיק, אני מאד אוהב. "Meloterapia" של Doinita Gherman במקום העשירי הוא עוד מוזיקה שמחה ואתנית ממנה. מתי כבר ישלחו אותה לייצג את מולדובה?
* נורבגיה – "Be good to me" של Tomine Harket לא עולה מחצי הגמר השני, בלדה מינימליסטית שקטה. "Make my day" של Maria Haukaas Storeng היא עוד בלדת העצמה ממנה, מגיעה לגמר אך לא לסופר פיינל. RnB-פופ ניינטיזי קצת להקות בנים-Ish. "The dragontower" של The dragontower הוא מטאל טוב במקום השלישי
* פורטוגל – "Canta por mim" של Catarina Pereira במקום השני הוא פופ זול של אנדריי באביץ', שלאגר שהופך לחביב חובבים
* רומניה – "Come along" של Lora & Sonny Flame במקום השישי הוא פופ-רגאיי עם הצליל הרומני הכל כך מוכר, יופי
* רוסיה – "Dlinnaya-dlinnaya beresta I kak sdelat' iz nee aishon" של Buranovskiye Babushki במקום השלישי הוא מאד שונה וחביב. אין מה להרחיב. דווקא השיר האיטלקי "Senza respiro" של Antonello Carozza במקום השמיני בולט לטובה, רוק אמצע הדרך נחמד. "Piastry" של Alaska במקום ה-23 הוא פאנק אתני חמוד
* סרביה – כל השירים של ברגוביץ' מצוינים, כל השלושה. "Ti kvariigro" הוא להיט טורבו פולק נפלא בזכות השורה "אהבה היא מוסקה", מקום שני. "Predsednice halo" של Oliver Katic feat. Jelena Markovic במקום השלישי הוא עוד פולק סרבי מצוין
* סלובקיה – "Myslíš, že vieš kto som" של Horská Chata הוא רוק גראנג'-פאנק, שלא צולח את חצי הגמר השני ומסיים שם במקום ה-11. "Taká sa mi páci" של Hrdza מגיע למקום הראשון ברבע הגמר הראשון, אך נפסל, רוק פאנק עם נגיעות פולקלוריסטיות. "Priestor pre dvoch" של Six & Kristy הוא RnB סקסי שמסיים שישי ברבע הגמר הראשון ולא ממשיך הלאה. "Blue sun" של Get Exploed מסיים שישי בחצי הגמר הראשון ולא עולה לגמר. רוק-ראפ-אלקטרוני מצוין ומרענן. "Život" של Andrea Súlovská מסיימת במקום העשירי והאחרון ברבע הגמר השני ולא ממשיכה הלאה, בלדה קסומה מלאת אווירה. "Emotions" של Mista הוא פופ-RnB חזק שמסיים שני אחרי שובר שוויון במקום הראשון
* סלובניה – "Roko mi daj" של Langa מסיים שלישי, בלדה דרמטית, חינני. "Dovolj ljubezni" של Martina Šraj במקום השביעי הוא פופ-RnB מקפיץ וזורם
* ספרד – "En una vida" של Coral Segovia במקום השני היא בלדת שמאלץ דרמטית מידי, אבל חובבים מתים על זה
* שבדיה – "Hippare hoppare" של Andra Generationen & Dogge Doggelito מגיע שישי בחצי הגמר השני ולא ממשיך הלאה, מוזיקה בלקנית עם ראפ ורגאטון מצוין ולא מוערך מספיק. "Manboy" של אריק סעדה במקום השלישי הוא להיט הפופ האגרסיבי של השנה. "Innan alla ljusen brunnit ut" של Anna Maria Espinosa מסיים שמיני ואחרון בחצי הגמר השני ולא ממשיך הלאה, בלדה שפשוט גורמת לי לבכות מ-2010…"Keep on walking" של Salem Al Fakir מסיים שני בגמר וכנראה היה מצליח הרבה יותר עבור שבדיה, בלדת אמצע הדרך עדכנית ומעצימה. "Kom" של Timoteij הוא אתנו-פופ שבדי שחובבים אוהבים. נו בסדר. מקום חמישי בגמר.
* בקדם הרוסי – דימה בילאן, זוכה 2008, מגיש את השיר "White nights" שכתב פיליפ קירקורוב. הוא הופך לפייבוריט, אך כשרשימת המתמודדים בקדם מתפרסמת הוא לא מופיע בה. מסתבר כי הוא פרש ולא ניתנת לכך הסיבה. Buranovskiye Babushki מגיעות למקום השלישי ויישלחו ב-2012
* בקדם האסטוני – "Made me cry" של Nikita Bogdanov מתקבל לתחרות, אך נפסל כי מתגלה שהועלה ליוטיוב לפני אוקטובר 2009. הצמד Malcolm Lincoln מתקבל לתחרות במקומה. בסיבוב הראשון בקדם Lenna Kuurmaa זוכה במירב הנקודות מהקהל ומהשופטים ועולה ל-Superfinal לצד Malcolm Lincoln. ב- Superfinalשנקבע בטלווטינג בלבד זוכים האחרונים ומפתיעים את כולם. Lenna Kuurmaa שהגיעה שנייה ייצגה את שוויץ ב-2005 כחלק מהרכב. למקום השלישי מגיעים Violina feat. Rolf Junior, כאשר אחת מחברות הלהקה היא Daana Ots שהייתה חלק מההרכב שייצג את המדינה ב-2005. למקום השביעי מגיעים Disko 4000, כאשר סולנית הלהקה היא Piret Järvis, שהייתה גם היא חלק מההרכב שייצג את שוויץ ב-2005
* בקדם הסלובקי – נקבע כי ההכנסות מהטלווטינג בחצאי הגמר ייתרמו עבור נפגעי רעידת האדמה בהאיטי. הגמר מסתיים בתיקו בין קריסטינה לבין Mista. מאחר והראשונה הגיעה למקום הראשון בטלווטינג היא מוכרזת כמנצחת. ברבע הגמר השישי Marcel & Tomáš Palonder feat. Street Dance Academy מגיעים למקום השמיני ולא ממשיכים הלאה, כאשר מרסל היה נציג 1996
* בקדם הפיני – מתרחש רבע גמר אינטרנטי, בו משתתף Geir Rönning נציג 2005, אך לא ממשיך הלאה. כנ"ל לגבי להקת Daisy Jack. אחת מחברות הלהקה היא Krista Siegfrids שתישלח לבדה ב-2013
* בקדם הלטבי – בסיבוב הראשון וב-Superfinal יש שוויון בין איישה לבין Dons. הראשונה מוכרזת כמנצחת כי הייתה במקום הראשון בטלווטינג. למקום הרביעי מגיע Lauris Reiniks נציג 2003 כחלק מהרכב. למקום העשירי והאחרון מגיעים PeR שיישלחו ב-2013. Triānas Parks מגיעים למקום השישי ויישלחו ב-2017.
* בקדם הסרבי – שינויים בקדם המקומי לאחר שלראשונה נזנח הקדם המסורתי ה-Beovizija עבור קדם פרטי למלחין, שמלחין כותב 3 שירים ל-3 אמנים שונים. גוראן ברגוביץ', אחד המוזיקאים הסרבים המפורסמים בעולם מקבל את הצעת ה-RTS לכתוב את השירים, לאחר שכבר הופיע במופע האמנותי של גמר אירוויזיון 2008
* בקדם המלטי – Glen Vella מגיע למקום השני, הוא יישלח בשנה הבאה. Miriam Christine נציגת 1996 לא מעפילה מחצי הגמר השלישי, בעוד Mike Spiteri נציג 1995 לא מתקדם מחצי הגמר הרביעי. Claudia Faniello מגיעה למקום השמיני ותישלח ב-2017.
* בקדם האלבני – Rona Nishliu אמורה להופיע בהופעת הבכורה שלה בדואט עם כותב השיר, אך היא לא מופיעה וגם לא השיר, בעוד כותבו מופיע עם שיר אחר שלו. היא תישלח לבסוף ב-2012. מושפעים מאד מהסנרמו האיטלקי, האלבנים שואלים ממנו הרבה אלמנטים, ביניהם ערב של הצגת השירים, חלוקה לקבוצות של אמנים מוכרים ואמנים בתחילת דרכם ושלב שבו השירים מבוצעים בדואטים. למקום השני מגיעה Anjeza Shahini נציגת 2004. Kejsi Tola נציגת 2009 מגיעה למקום ה-15.  Lindita Halimi מגיעה למקום ה-12 ותישלח ב-2017.
* בקדם היווני – רשימת עשרת השירים מצטמצמת ל-10, כשזמרת אחת פורשת ושאר השירים נפסלים. בין הנפסלים, שירה של Eleftheria Eleftheriou שתישלח עם שיר אחר כמובן ב-2012. הקדם מסתיים בתיקו משולש, אך Giorgos Alkaios & Friends מוכרזים וזוכים כי קיבלו את מירב הנקודות מהקהל
* בקדם הפורטוגלי – RTP מצמצמת את השירים ששלחו אליה לבחירה ל-30 שירים, והם מועלים להצבעה אינטרנטית של גולשים מכל העולם. Homens da Luta מובילים בהצבעה, אך נפסלים כי מתגלה ששירם נחשף כבר ברשת במאי 2009. הם יישלחו בשנה הבאה. בגמר זוכה Catarina Pereira במירב הקולות מהקהל, אך בהיעדר תמיכה מהשופטים מסיימת שנייה אחרי Filipa Azevedo שמגיעה ראשונה בשופטים ורביעית בקהל. Nucha נציגת 1990 מגיעה למקום ה-12 והאחרון בחצי הגמר הראשון ולא מעפילה לגמר
* בקדם המקדוני – למרות שמגיעים בחצי הגמר הראשון רק למקום השלישי בקהל ולרביעי בשופטים, Gjoko Taneski feat. Billy Zver & Pejcin מצליחים לקבל בגמר את מירב הנקודות מהשופטים ואת המקום השני מקהל. יש שוויון בינם לבין Vlatko Ilievski, אך מאחר והם היו הפייבוריטים של הקהל, השלישייה מוכרזת כזוכה של הערב. Ilievski יישלח בשנה הבאה. Vlatko Lozanoski מגיע רביעי ויישלח ב-2013 כחלק מצמד
* בקדם הבלרוסי – ברדק. לאחר שתכננו לקחת אחריות על האירוויזיון לבקשת נשיא בלרוס הדיקטטור ולא הורשו לעשות זאת או להשתמש בשם של האירוויזיון, רשת ה-ONT מעלה את הקדם המתוכנן רק מבלי לציין שהוא קדם או קשור לאירוויזיון. בתחרות שהיא חצי ריאליטי-כישרונות זוכה Artem Mihalenko עם השיר "Don’t play with love". הרשת האחראית BTRC קוראת לשליחת שירים לבחירה פנימית ובוחרת ב-"Far away" של 3+2, שהגיעו למקום השני בתחרות הכשרונות של ONT ובתור 3, בלי ה-2. שלושה ימים לפני הדדליין להגשת שירים ל-EBU, BTRC מודיעים כי השיר הוחלף ב-"Butterflies"
* בקדם הליטאי – Donatas Montvydas זוכה בגדול בחצי הגמר השני עם ניקוד מקסימלי מהקהל והשופטים, אך נפסל מאחר ומתגלה כי שירו פורסם לפני ה-1 באוקטובר 2009. הוא יישלח כעבור שנתיים ושוב ב-2016 תחת השם דוני מונטל. Evelina Sašenko מגיעה שלישית ותישלח בשנה הבאה. Sasha Song מגיעה רביעי כחלק מצמד לאחר שהיה הנציג בשנה שעברה. למקום ה-10 מגיעה Monika Linkyte, שתישלח ב-2015 כחלק מצמד. 4Fun נציגי 2004 מגיעים למקום העשירי בחצי הגמר השלישי ולא מעפילים לשלב הבא
* בקדם הארמני – Emmy & Mihran מגיעים למקום השני. היא תישלח לבדה בשנה הבאה
* בקדם הדני – מעודד מניצחונו בקדם של השנה שעברה, רונאן קיטינג, סולן להקת הבנים בויזון לשעבר, כותב שוב שיר לתחרות עם כותבים נוספים. שירו "All about a girl" בביצוע Joakim Tranberg מתקבל לקדם, אך לא עובר לשלב השני
* בקדם השבדי – מספר שינויים מוצגים לתחרות: תחרות אינטרנט שבה הקהל מצביע אונליין לרשימה מבין מאות שירים שהוגשו ל-SVT. השיר הזוכה מצטרף לרשימת השירים בחצאי הגמר. 11 צוותי השיפוט המסורתיים המייצגים 11 אזורים בשבדיה מבוטלים ובמקומם באים 5 צוותי שיפוט שבדיים ועוד 6 צוותי שיפוט ממדינות אירוויזיון שונות. Eric Saade מסיים שלישי ויישלח בשנה הבאה. למקום השמיני מגיעה Jessica Andersson שייצגה את המדינה כחלק מצמד ב-2003. למקום הרביעי בחצי הגמר השלישי מגיעה להקת Alcazar. אחד מחברי הלהקה הוא Andreas Lundstedt שייצג את שוויץ ב-2006 כחלק מהרכב אחר. הם עולים לשלב ההזדמנות השנייה, אך לא ממשיכים משם הלאה
* בקדם האזרבייג'ני – בגמר עצמו משתתפות 2 זמרות והרכב אחד. כל אחד שר 3 שירים. את רוב השירים כותבים הצמד Stefan Örn ו-Sandra Bjurma, כאשר Örn כותב שיר אחד לבדו. שיר נוסף נכתב על ידי Anders Lundström, כלומר נוכחות שבדית מלאה בקדם, כולל כותב שירים אחד בולט. Örn ימשיך לכתוב את השירים האזרבייג'נים לתחרות, עד לסיום צורם ב-2014. בין היתר הוא גם יביא את התחרות לבאקו, בירת אזרבייג'אן. אחת המתמודדים בקדם הוא הצמד Milk & Kisses, אחת מחברות הצמד היא Dilara Kazimova שתישלח לבדה ב-2014
* בקדם האוקראיני – נערך בתחילה קדם פרטי ל- Vasyl Lazarovych, אך לאחר חילופי בכירים בהנהלת ה-NTU, מוחלט לבטל את הבחירה בו ונערך קדם, בו גם הוא משתתף עם השיר שזכה בו בקדם הפרטי. הכל נעשה מעבר לדקה ה-90. רשות השידור מכריזה על הקדם ה-17 למרץ ועורכת אותו 3 ימים לאחר מכן. אליושה ו- Masha Sobko מסיימות בתיקו, אך מאחר והראשונה מועדפת על השופטים היא נבחרת. זמן קצר לאחר מכן הועלו האשמות שהשיר הוא פלגיאט של שיר של Linda Perry ו-Grace Slick בשם "Knock me out" ושהוא אף פורסם לפני שנתיים. ב-22 למרץ מודיעה ה-NTU כי השיר נפסל, שאליושה תישלח עם שיר חדש ושניתנת למדינה הארכה עד ה-26 למרץ. מסתבר כי ה-EBU קונסים את ה-NTU על הגשת השיר המאוחרת וקונסת אותה אף ברמה היומית עד להגשת השיר. למקום החמישי מגיעה Zlata Ognevich שתישלח ב-2013
* בקדם ההולנדי – חמישה אמנים שונים שרים את השיר "(Ik ben verliefd (Sha-la-lie" בגרסאות שונות, עד כמה שזה אפשרי. 5 שופטים כל אחד לביצוע האהוב עליו, וההצבעה נגמרת בתיקו בין Sieneke לבין Loekz. המלחין של השיר מתבקש לבחור את הביצוע המועדף עליו מבין השניים. הוא מסרב, לוחצים עליו, אז הוא מטיל מטבע, מסבירים לו שזה בניגוד לחוקים, אז הוא בוחר ב-Sieneke
* בקדם הרומני – Luminita Anghel נציגת 2005 מגיעה למקום השני כחלק מהרכב. למקום הרביעי מגיעים Hotel FM, שיישלחו בשנה הבאה. Paula Seling נציגת השנה כחלק מצמד מגיעה למקום החמישי בצמד אחר עם Kamara, שייצג את רומניה כחלק מהרכב ב-2007. Anda Adam & Connect-R מגיעים למקום השביעי, כאשר האחרון ייצג את מולדובה ב-2006 כחלק מהרכב. למקום ה-13 והאחרון עם 0 נקודות מגיעה להקת Pasager, שאחד מחבריה הוא Ovidiu Anton, שיהיה הנון-נציג של 2016
* בקדם הסלובני – ה- RTV SLO קובע שכל השירים חייבים להיות בסלובנית כחלק מתכנית של הרשת לקדם את השפה והתרבות הסלובנית. הדבר גורם לתסכול בקרב יוצרים ומוזיקאים מקומיים. Nuša Derenda נציגת 2001 מגיעה למקום התשיעי. למקום ה-12 מגיעה להקת Tangles, אשר שניים מחבריהם הם Marjetka Vovk ו-Raay, שיישלחו ב-2015 כצמד תחת השם Maraaya
* בקדם הבולגרי – וועדה בוחרת את האמן עבורו ייערך קדם פרטי. Poli Genova מגיעה למקום השני בוועדה. היא תישלח בשנה הבאה וב-2016 שם נוסף שנמצא הוא של הצמד Elitsa Todorova ו-Stoyan Yankulov, שייצגו את המדינה ב-2007 ויישלחו שוב ב-2013
* בקדם הקפריסאי – Deep Zone Project נציגי בולגריה 2008 מתקבלים לקדם, אך נפסלים לאחר שמתברר ששירם הועלה ליוטיוב ולרשתות לשיתוף קבצים בניגוד לכללי הקדם. למקום השני מגיע Constantinos Christoforou נציג 1996 ו-2005 בסולו ו-2002 כחלק מהרכב
* בקדם הגיאורגי – הקדם הפרטי לסופיה, רוב השירים נכתבים על ידי מוזיקאים זרים, רבים מהם עומדים מאחורי להיטי אירוויזיון, כמו אנדריי באביץ' (קרואטיה 2003, בוסניה והרצגובינה 2005, פורטוגל 2008, סלובניה 2007 ו-2009), Tinatin Japaridze (איסלנד 2009), צביקה פיק (ישראל 1998 ו-2003 ואוקראינה 2003) ו- Hanne Sørvaag(גרמניה 2008 ונורבגיה 2010). שירה של האחרון נבחר
* בקדם הטורקי – אין קדם אלא וועדה פנימית, שמציעה ל- Ajda Pekkan נציגת 1980 להישלח השנה, אך היא מסרבת. TRT שולחים גם הצעה לכוכבת Şebnem Ferah, שמסרבת בתואנה שזו כבר לא תחרות מוזיקלית
* בקדם הספרדי – Anabel Conde נציגת 1995 מגיעה למקום השמיני
* בקדם הנורבגי – לאחר שחסמו בשנים האחרונות את האפשרות למלחינים זרים, ה-NRK פותחים אפשרות זו שוב, בתנאי שיוצרי 50% מהשירים לפחות יהיו נורבגים. Maria Haukaas Storeng נציגת 2008 בין המנסים ומצליחה להעפיל לגמר. Hanne Haugsand, נציגת 2000 כחלק מהרכב, משתתפת בחצי הגמר השני ולא מעפילה לשלבים הבאים
* קדמים פרטיים בישראל, בבולגריה ובגיאורגיה

פרטי טריוויה:
* גיאורגיה חוזרת לתחרות
* צ'כיה, הונגריה, מונטנגרו ואנדורה פורשות. צ'כיה פורשת עקב חוסר הצלחתה בתחרות, היא תחזור ב-2015, הונגריה בשנה הבאה ומונטנגרו ב-2012, שתיהן פרשו עקב בעיות תקציביות. אנדורה פורשת עקב בעיות תקציביות ועד היום לא חזרה לתחרות
* Feminnem חוזרות לתחרות לאחר שייצגו את בוסניה והרצגובינה ב-2005, Niamh Kavanagh חוזרת בפעם השנייה עבור אירלנד
* עלתה הצעה להחזיר את התזמורת לתחרות, שהחלה בעצומה של חובבים, אך היא לא התקבלה
* לראשונה יש הצבעת 50% שופטים 50% קהל גם בחצאי הגמר, לאחר שבשנתיים האחרונות תפקיד השופטים בחצי הגמר היה רק לבחור רק את אחד השירים מכל חצי גמר. בנוסף לראשונה הקווים נפתחים עוד לפני שהשיר הראשון עלה להופיע
* מנהל מטעם ה-EBU הכריז שאוסטריה תחזור לתחרות ושיש לו סיבות להאמין שגם מונקו ולוקסמבורג יחזרו. המדינות לא חזרו לבסוף לתחרות ומנהל התכניות בטלוויזיה האוסטרית אף ציין כי "התחרות נהרסה עקב עודף רגולציות". וזה אחרי שהם התלוננו שלא עושים מספיק להילחם בהצבעות שכנים וכד'…לך תבין. ה-EBU אף מנהל שיח עם רשת שידור מליכטנשטיין כדי שתגיש בקשה להתקבל ל-EBU, אך הדבר לא נושא פרי. Wales מגששת גם היא, אך מובהר כי היא אינה רשאית להשתתף בתחרות מאחר והיא אינה מדינה ריבונית
* נשיא בלרוס, Alexander Lukashenko, מביע חוסר שביעות רצון מהתוצאות המדינה בתחרות ומחליט שהאחריות על התחרות תילקח מ-BTRC לטובת ONT. אלו מגישים בקשה להתקבל ל-EBU, אך באיחור. גורם מטעם ה-EBU מציע ש-BTRC יגישו את כל הנדרש מטעמם כרשות השידור האחראית ומאוחר יותר יסגרו בינם לבין ONT את הפרטים. ה-EBU אוסר על ה-ONT לעשות שימוש בשם של האירוויזיון ומאיים באמצעים משפטיים. ONT מסיר מאתר האינטרנט את כל הקשור באירוויזיון. לפני כן הם קראו להגשת שירים עבור קדם מקומי, אך גם זה מוסר ומוחלף בהודעה שהנ"ל בוטל
* בגלויות של 4 מדינות לא נראו על המסך מפות המדינות או נראו באופן חלקי, עקב סכסוכים טריטוריאליים באותן המדינות. אתם יכולים לנחש כי מדובר בגלויות של ישראל, סרביה, ארמניה ואזרבייג'אן
* בחצי הגמר הראשון, הטלווטינג באחת המדינות לא עמד בסטנדרט הנדרש והיא השתמשה רק בהצבעת השופטים. לא נחשף באיזו מדינה מדובר, אך לאור ההיסטוריה ניתן להניח כי מדובר באלבניה
* לראשונה מאז 1999, 3 מנחים מנחים ביחד את התחרות, במה שיהפוך לסטנדרט בשנים הקרובות
* ההשראה לצליל הג'אזי בשיר המולדובני הגיע מצפייה של יוצר השיר בברווזים מגעגעים על החול בחוף
* נגן הסקסופון בשיר המולדובני הפך ל-Meme בשם Epic Sax Guy והוא עצמו הפך לתופעת רשת
* לראשונה מאז החלה שיטת חצאי הגמר, מצליחה בלגיה לעלות לגמר
* אמנם בלגיה כבר הגיעה למקום הראשון ב-1986 ולמקום השלישי ב-2003, אך זו הפעם הראשונה מאז 1977 שפלנדריה מצליחה להיכנס לטופ 10. מדובר גם במיקום הגבוה ביותר שפלנדריה הגיעה אליו אי פעם בתחרות!
* הסינגל הבלגי מגיע למעמד זהב במדינה
* ההופעה הארמנית כללה את נגן הדודוק Djivan Gasparyan בן ה-81 שהיה לאדם המבוגר ביותר על בימת האירוויזיון עד ששווייץ שברה שיא ב-2013
* כותב השיר הארמני אישר השיר מכיל בעצם מסר חבוי ומדבר על רצח העם הארמני
* במסגרת הפרומושיין האגרסיבי לשיר האזרבייג'ני, ז'יילקו יוקסימוביץ' מפיק גרסה בלקנית לשיר בביצועו
* השיר ההולנדי הואשם בהיותו פלגיאט של השיר "Angelien" של המוזיקאי ההולנדי Dick van Altena, שהגיש תלונה לאגודות ההולנדיות למלחינים ומפיצי מוזיקה. ב-6 למאי הוא מושך את התביעה לאחר שהגיעו איתו להסדר
* השיר הרומני נרשם בנורבגיה כלחן משותף של Ovi עם Simen Eriksrud, מה שהיה בניגוד לחוקי הקדם הרומני שקבע שרק שירים של יוצרים רומניים ישתתפו. בתעשייה קראו לפסילת השיר ולקיום קדם חדש. Eriksrud אישר כי הוא רק המפיק של השיר וכי Ovi הוא המלחין והכותב. ראש המשלחת הרומנית אישרה כי השיר של Ovi לאחר התייעצות עם איגוד זכויות היוצרים הנורבגי, חברת התקליטים של Ovi ומשרד זכויות היוצרים הרומנים
* Dalma אחת המשתתפות בקדם הרומני ניסתה להביא לפסילת השיר. היא טענה שהיא ואחרים לא הצליחו להצביע בתחרות וזו ההוכחה שקווים של מתמודדים אחרים נחסמו. לעומתה Monica Anghel הייתה יותר מפרגנת והשוותה את השיר לזוכי האירוויזיון הגדולים
* השיר הקפריסאי לא כולל את שם השיר הארוך בשיר עצמו, אלא בשינוי מספר מילים
* השיר הגיאורגי נכתב במקור עבור סלין דיון
* אן מארי דויד, זוכת אירוויזיון 1973, לא רק כתבה את המילים לגרסה הצרפתית של השיר הישראלי, אלא גם הקליטה את השיר הספרדי בגרסתו הצרפתית. כבוד. משועממת
* השיר הנורבגי עורר דיון במדינה, שכן המבטא של Solli-Tangen גרם לכותרת השיר להישמע כמו "My hard is yours"
* לאור הביקורת הקשה שקיבל השיר הבריטי, אתר ההימורים הבריטי המוביל William Hill נתן לשיר את סיכויי הזכייה הנמוכים ביותר שאי פעם היו לשיר בריטי באירוויזיון
* "That sounds good to me" הגיע במצעד הבריטי למקום ה-179, שהוא המקום הכי נמוך אי פעם במצעד הבריטי עבור נציג בריטניה לאירוויזיון
* השיר הצרפתי נכתב מתוך מטרה להיות להיט קיץ ולקדם את משחקי מונדיאל 2010 שהתקיימו בצרפת
* Google מפרסם טרם התחרות כי לפי החיפושים במדינות השונות המשתתפות, הזוכה תהיה גרמניה
* הניצחון הגרמני הוא הניצחון הראשון שלה בתור מדינה מאוחדת והניצחון הראשון מאז 1997 של מדינה מ-4 הגדולות
* במהלך שבוע האירוויזיון מחלוקים ה-Marcel Bezençon Awards. לראשונה מדינה אחת זוכה בכל הקטגוריות. ישראל זוכה בפרס האמן, המלחין והעיתונות. כבוד
* בסקר ה-OGAE השנתי של מועדוני המעריצים הרשמיים של התחרות ברחבי אירופה והעולם לפני התחרות, מגיעה דנמרק למקום הראשון ואחריה ישראל, גרמניה, נורבגיה ואיסלנד
* הופעתה הכפולה של ספרד מאחר שהופרעה במהלכה היא הפעם השנייה בלבד בהיסטוריה בה זכה שיר להופיע פעם נוספת עקב תקלה. השיר הראשון היה זה האיטלקי ב-1958
* התוצאות המפוצלות של הצבעת השופטים לעומת הצבעת הקהל פורסמו לאחר הגמר, אך לא פורסם עד היום כיצד הצביעה כל מדינה
* בחצי הגמר הראשון מקבלת בלגיה נקודות מכל המדינות – 19 מדינות בסך הכל. אחריה יוון ואיסלנד עם 18 הצבעות ופורטוגל עם 16 הצבעות. בחצי הגמר השני אין מדינה שמקבלת ניקוד מכל המדינות. דנמרק ורומניה מקבלות ניקוד מ-17 מדינות, אזרבייג'אן, אוקראינה וגיאורגיה מ-16 מדינות וטורקיה עם 15 מדינות מנקדות. בגמר גרמניה מקבלת ניקוד מהכי הרבה מדינות – 33 מדינות בסך הכל. אחריה רומניה עם 29 מדינות מנקדות וגיא ורגיה ודנמרק עם 25 מנקדות
* בחצי הגמר הראשון בלגיה מקבלת 5 פעמים 12 נקודות, רוסיה מקבלת 3 פעמים, אלבניה, אסטוניה וסרביה מקבלות פעמיים, בלרוס, בוסניה והרצגובינה, איסלנד, מקדוניה, מלטה ופורטוגל מקבלות פעם אחת 12 נקודות כל אחת. בחצי הגמר השני מקבלת אזרבייג'אן 3 פעמים 12 נקודות, ארמניה, דנמרק, גיאורגיה, שבדיה וטורקיה מקבלות פעמיים 12 נקודות, קרואטיה, קפריסין, אירלנד, ישראל, ליטא ורומניה מקבלות פעם אחת 12 נקודות כל אחת. בגמר מקבלת גרמניה 9 פעמים 12 נקודות, דנמרק מקבלת 5 פעמים, אזרבייג'אן ויוון מקבלות 4 פעמים, ארמניה וטורקיה מקבלות 3 פעמים, גיאורגיה מקבלת פעמיים, אלבניה, בלרוס, בלגיה, בוסניה והרצגובינה, קפריסין, רומניה, רוסיה, ספרד וסרביה מקבלות פעם אחת 12 נקודות כל אחת
* ההבדלים הגדולים ביותר בין הצבעות השופטים והקהל: בחצי הגמר הראשון אסטוניה מגיעה למקום התשיעי בשופטים ורק למקום ה-16 בקהל. רוסיה מגיעה למקום ה-14 בשופטים לעומת מקום 4 בקהל. פינלנד מגיעה למקום 15 בשופטים ולמקום השישי בקהל. לטביה חולקת את המקום האחרון אצל הקהל והשופטים. בחצי הגמר השני ישראל מסיימת רביעית בשופטים ומקום 12 בקהל. אירלנד שישית בשופטים ו-13 בקהל. בולגריה, סלובניה ושוויץ חולקות את 3 המקומות האחרונים גם בשופטים וגם בקהל אם כי בסדר אחר. בגמר גרמניה מסיימת ראשונה הן בקהל והן בשופטים. בלגיה מסיימת שנייה בשופטים ורק מקום 14 בקהל. ישראל מקום 5 בשופטים ומקום 19 בקהל. ספרד נהנית מההופעה הכפלה ומתשומת הלב ומגיעה למקום ה-12 בקהל, אך רק למקום ה-20 בשופטים. סרביה מגיעה למקום 10 בקהל, אך למקום ה-12 בשופטים. צרפת מגיעה למקום ה-22 בשופטים, אך למקום ה-8 בקהל. בריטניה מסיימת אחרונה גם בקהל וגם בשופטים
* בחצי הגמר הראשון השופטים ממקמים את מלטה, אסטוניה ומקדוניה בטופ 10, אך הן לא עולות לגמר עקב חוסר תמיכה מהקהל. הקהל תומך בפינלנד, אך היא נשארת בסמי עקב חוסר תמיכה מהשופטים. בזכות השופטים עולה בוסניה והרצגובינה בעוד בזכות הקהל עולות בלרוס ומולדובה
בחצי הגמר השני הטופ 10 של השופטים ממקמים עולה במלואו, בעוד הקהל ממקם את שבדיה בטופ 10, שלא עולה עקב חוסר תמיכה מהקהל. בזכות השופטים עולה ישראל לגמר
* מיקומים בחצאי הגמר לעומת הגמר – בחצי הגמר הראשון בלגיה מגיעה ראשונה – בגמר מסיימת שישית. יוון מגיעה שנייה – בגמר מסיימת שמינית. איסלנד שלישית – בגמר מסיימת במקום ה-19. פורטוגל רביעית – בגמר במקום ה-18. סרביה חמישית – בגמר מסיימת במקום ה-13. אלבניה שישית – בגמר מקום 16. רוסיה שביעית – בגמר מקום 11. בוסניה והרצגובינה שמינית – בגמר מקום 17. בלרוס תשיעית – בגמר מקום 24. מולדובה עשירית – בקדם מקום 22. באשר לחצי הגמר השני, זו מגיעה ראשונה טורקיה אשר מסיימת בגמר במקום השני. אזרבייג'ן שנייה – מסיימת בגמר במקום החמישי. גיאורגיה שלישית – בגמר תשיעית. רומניה רביעית – בגמר שלישית. דנמרק חמישית – בגמר רביעית. ארמניה שישית – בגמר שביעית. אוקראינה שביעית – בגמר עשירית. ישראל שמינית – בגמר מקום 14. אירלנד תשיעית – בגמר מקום 23. קפריסין עשירית – בגמר מקום 21
* רומניה משחזרת את ההישג הגבוה ביותר שלה – המקום השלישי, אך מאחר וב-2005 הגיעה למקום השלישי עם 34% מהניקוד והשנה קיבלה 35% מהניקוד, מדובר בשבירת שיא. שיר זה נשמר עד ליום זה. מעניין לציין שרומניה 2006 שהגיע למקום הרביעי השיג כמעט 39% מהניקוד
* גיאורגיה מגיע למקום התשיעי שהוא לה המקום הגבוה ביותר עד כה ושיא אישי. בשנה הבאה היא תשווה את השיא אך עם פחות % מהניקוד, כך שהשיא של 2010 נשמר עד היום
* לאחר שבשנתיים האחרונות מקדוניה לא עלתה מהמקום העשירי, הפעם היא עושה זאת מהמקום ה-15. מה שאומר שמדובר בהישג הגרוע בהיסטוריה שלה. שיא שלילי זה יישבר בשנה הבאה ולאחר מכן שוב ב-2013
* לטביה מצליחה להגיע למקום האחרון בחצי הגמר בשנה השנייה ברציפות
* בפעם הראשונה ונכון להיות האחרונה, שבדיה לא מעפילה לגמר
* מאוחר יותר באותה שונה ארגנה חברת פומה קמפיין שיווקי עבור מונדיאל 2010, שבו חלק מאוהדי הקבוצות המשתתפות שרו שירי אירוויזיון ממדינותיהם בסגנון המנוני כדורגל. האוהדים האנגלים שרו את "That sounds good to me" בעוד הצרפתיים שרו את "Allez Ola Olé"
* לאחר זכייתה של לנה בקדם המקומי, הפך "Satellite" לסינגל שהגיע למעמד זהב הכי מהר דרך הפצה דיגטילית בכל הזמנים (היה ברור?) השיר סיים במעמד של פלטינה כפולה. השיר נחשב לשיר השני שהורד הכי הרבה פעמים דרך האינטרנט בגרמניה, כאשר עוקף אותו רק "Poker face" של ליידי גאגא
* השיר הגרמני הוא זוכה האירוויזיון הראשון המגיע לפסגת המצעד בשוויץ מאז 1982, אז גם הייתה זו זוכה מטעם גרמניה
* השיר הגרמני מגיע למעמד זהב בדנמרק ובשבדיה, למעמד פלטינה בשוויץ ולמעמד פלטינה כפולה בגרמניה
* ב-Barbara Dex Award השנתי למתלבש הגרוע ביותר בתחרות, זוכה מילאן סטנקוביץ' מסרביה

מודעות פרסומת